DŘEVO

Spirit Of Angmar & Bithynie

SPOJE NA POKOS S KOLÍKY

Spoje s koliky jsou jednoduššími, ale současně í méně odolnými náhražkami spojů s čepy. Představuji dobré řešení při výrobě rámečků malé a střední velikosti. Používat je u větších rámů se naopak nedoporučuje.

Postup při zhotovování spojů na pokos s kolíky

Na připraveném hranolu vyznačíme pomocí příložníku a tužky spoj na pokos.

Nejsnazší způsob, jak uříznout spoj na pokos, je při použití pily ocasky nebo stojanové kotoučové zkracovací pily.

Středně drsným skelným papírem odstraníme třísky.

Před vyvrtáním děr upevníme jeden z kusů do vozíku hoblice, přičemž jeho zkosená strana je otočená v přesně svislé poloze. Druhý kus lze použít jako pomůcku k jeho zarovnání.

Nakreslíme čáru vedoucí středem horní strany. Rozdělíme ji na třetiny, čímž získáme středy dvou otvorů, které máme vyvrtat, pro označovací kovové kolíčky.

Vrták musí směřovat přesně kolmo. Dvojice děr je vyvrtána do hloubky 15mm. Pokud má označovací kolíček jinou velikost, musí se mu příslušně přizpůsobit velikost díry.

Pro naprosto přesné vyznačení míst, kde mají být otvory na druhém kusu, vsuneme do již vyvrtaných otvorů v prvním kusu označovací kovové kolíčky. Když oba kusy přitlačíme k sobě, kolíčky označí místo, kde máme vrtat příslušné otvory.

Natřeme dřevěné kolíky lepidlem a zasuneme je do otvorů. Kolíky musí být vyrobeny z tvrdšího dřeva, než je dřevo, které mají držet pohromadě.

Jeden kus dřeva upneme do svěráku a lepidlem natřeme styčnou plochu i vyčnívající části kolíků. Poté vezmeme druhý kus a obě části spojíme. Během zasychání lepidla je tlačíme k sobě.

FINÁLNÍ VÝROBEK


Další druhy spojů s kolíky

Druhy dřevěných kolíků:

Existují různé druhy kolíků, které se používají podle dostupnosti a potřeby.

Rohový kolíkový spoj na tupo:

Spoj představující slabší variantu spoje s čepem a zářezem. Je mnohem snazší, pokud jde o výrobu, ale současně méně odolný vůči tlaku a kroucení.

Lepený spoj s dřevěnými kolíčky na tupo u desek:

Spoj s koliky z tvrdého dřeva, které se zasouvají do otvorů ve dřevě. V současností bývají někdy nahrazovány kovovými spojkami.

Středový kolíkový spoj na tupo:

Má stejné vlastnosti jako rohový spoj. Díky poloze jednotlivých kusů dřeva odolává lépe silám snažícím se dřevo ohnout nebo rozlomit.