DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

ZIRICOTE (Cordia dodecandra)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Boraginaceae

Vzrůst:

Strom, pojmenovaný po německém botanikovi jménem Euricius Cordus, který žil v 15. a 16. století, není nijak velký, dosahuje výšky jen 27m a průměru 0,8m. Má hladký a rovný kmen. Často ovšem bývá spíše menšího vzrůstu, utiskovaný svými mohutnějšími sousedy, takže je na trhu k dostání v menším množství. Ziricote je často označováno také jako sericote.


Vzhled:

Dřevo ziricote má výraznou kresbu podobnou kresbě ořešákového dřeva, v níž je zkombinována vlnitá kresba ořešáku královského (Juglans regia) s tvrdostí a barvou dřeva palisandru (Dalbergia spp.). Je to velmi specifické dřevo, a proto kdekoli se to nabízí, stojí za to jeho těžbu vyzkoušet, i když to pravděpodobně bude velmi nákladné. Jeho barva je sytě tmavohnědá, s tenkými černými proužky. V místech, kde jsou patrné dřeňové paprsky, se mohou vyskytnout i slabé stříbřité skvrny. Textura je jemná až středně výrazná. Vlákna bývají poměrně přímá, ale i mírně vlnitá. Někdy se u ziricote vyskytuje kontrastní světlé bělové dřevo, které se často používá kvůli efektu.


Vlastnosti:

Ziricote je velmi tvrdé a těžké dřevo, s hustotou 880kg/m³, a především se problematicky suší, protože u něj hrozí vysoké riziko povrchového popraskání; vyschlé však má výbornou tvarovou stálost. Má střední trvanlivost, a protože je spíše rovnovláknité, má dobrou opracovatelnost. Dobře se soustruží a lze jej lakovat do vysokého lesku.


Využití:

Ziricote se stále častěji používá už jen na dýhy a vzhledem k vysoké ceně je používáno sporadicky. Vyrábí se z něj nábytek, panelové obložení, podlahové krytiny a interiérové dekorace a také pažby pušek.


Výskyt:

Zirtcote roste na poměrně malé rozloze v jižním Mexiku. Belize a Guatemale.