DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

ZAPATERO (Gossypiospermum praecox)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Flacourtiaceae

Vzrůst:

Je to malý strom produkující kmeny dlouhé 2,5-3,5rn, s průměrem 15- 30cm.Zapatero je známo také jako maracaibo boxwood, venezuelan boxwood, west indian boxwood a colombian boxwood (Velká Británie), palo blanco (Dominikánská republika), pau branco, castelo a zapateiro (Brazílie).


Vzhled:

Dřevo Gossypiospermum praecox má krémově bílou až citrónově žlutou barvu. Mezi jádrovým a bělovým dřevem není příliš velký rozdíl. Má vysoký lesk. U dřeva skladovaného ve vlhku se běžně tvoří namodralé skvrny. Obvykle je rovnovláknité a nevýrazné, jemnou, stejnoměrnou texturou.


Vlastnosti:

Zapatero má hustotu po vysušení 800-900kg/m³. Dřevo schne velice pomalu a má tendenci tvořit trhliny a povrchové praskliny. Po vysušení je extrémně stabilní. Toto těžké dřevo není používáno pro svou pevnost, ale proto, že má dobré předpoklady pro ohýbání, pokud při budoucím využití nevadí barevné skvrny. Lze jej úspěšně opracovávat ručně i strojně, při řezu však vykazuje vysoký řezný odpor. Dřevo zapatero se dobře lepí a lze jej povrchově upravit do vysokého lesku. Bělové dřevo je náchylné k poškození houbou a červotočem, ale jádrové dřevo je odolné. Bělové dřevo je propustné pro impregnační látky.


Využití:

Zapatero je vynikající materiál díky své velmi jemné, hladké textuře a výborným předpokladům pro soustružení. Používá se na rukojeti nářadi, na kuželky, pálky na kroket, textilní cívky, člunky v textilním zpracování hedvábí, vřete na, kladnice a jemné soustružené výrobky, jako například šachové figurky. Zapatero je vhodné na přesná pravítka, kreslicí a měřicí přístroje a díky své extrémní stabilitě i k dřevorytectví. Používá se také na některé části hudebních nástrojů, například klavírů. Krájí se na ekorativní dýhy a barví se na černo pro použití v intarzovaní.


Výskyt:

Obchodní název boxwood původně označoval druh Buxus sempervirens z Evropy a východní Asie, dnes však označuje daleko širší skupinu vzájemně nepříbuzných druhů. Zapatero neboli maracaibo boxwood roste na Kubě a v Dominikánské republice, ale komerčně těžené dřevo se dováží z Kolumbie a Venezuely.