DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

WENGÉ (Millettia laurentii)

Oddělení:
Jehličnaté dřevo

Čeleď:
Leguminosae

Vzrůst:

Wengé je známo také jako palissandre du Congo (Kongo), dikela, mibotu, bokonge a tshikalakala (Zair), awong (Kamerun) a nsono - so (Gabon). Velmi blízce příbuzný je druh Millettia stuhlmannii Taub., produkující dřevo v Mozambiku běžně označované jako panga - panga. Stromy dosahují výšky 18m a průměru 0,6m.


Vzhled:

Bělové dřevo wengé je bělavé a je jasně odlišeno od jádrového dřeva, které je tmavě hnědé, s hustým černým žilkováním a střídavými hustými bělavými proužky světlého a tmavého parenchymatického pletiva, jež tvoří velmi dekorativní kresbu. Dřevo je rovnovláknité a má nepravidelnou, hrubou texturu.


Vlastnosti:

Wengé má hustotu po vysušení 830-1000kg/m³ a panga - panga 800kg/m³. Oba typy dřeva schnou velmi pomalu a je třeba velmi dbát na to, aby netvořily povrchové praskliny, obecně je však míra deformace nízká. Při použití je tvarově stabilní. Wengé má vysokou pevnost v ohybu a je vyhlášené pro svou rázovou houževnatost a střední tuhost. Má špatné předpoklady pro ohýbání, ale je vysoce odolné proti oděru. Toto trvanlivé dřevo se dobře opracovává ručně i strojně, ale břity by měly být udržovány velmi ostré. Pro spoje hřebíky vyžaduje předvrtání. Buňky obsahující pryskyřici mohou způsobit problémy při lepení a lakování – řešením je vyplnění povrchových nerovností. Dřevo je trvanlivé a špatně impregnovatelné.


Využití:

Wengé má vysokou přirozenou odolnost proti oděru, a proto je vynikající na podlahové krytiny ve veřejných budovách nebo tam, kde je hustý pěší provoz. Tmavě čokoládovohnědá barva omezuje barevnost těchto podlah na tmavé, to však v některých hotelech, obchodech nebo zasedacích sálech nemusí být na překážku. Používá se pro všechny typy interiérových a exteriérových truhlářských prací a pro stavební účely. Je z něj velmi dobré dřevo na soustružení a je ideální pro dřevosochařství. Vybrané výřezy se krájejí na dekorativní dýhy na nábytek a obložení.


Výskyt:

Hlavně v Zairu, Kamerunu a Gabonu. Blízce příbuzný druh panga-panga pak v Mozambiku.