DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

URUNDAY (Astronium fraxifolium)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Anacardiaceae

Vzrůst:

Tento úhledný strom dorůstá do výšky až 30m, má pravidelný kmen o průměru 1m. Urunday je v jiných jazycích známo také pod názvem zebrawood, goncalo alves, tigerwood nebo kingwood, i když poslední jmenovaný název se obecně používá pro příbuzný strom druhu Dalbergia cearensis. Urunday se často používá na výrobu střenek příborů jako náhrada za palisandr cocobolo (Dalbergia retusa).


Vzhled:

Stejně jako většina druhů této početné čeledi má i urunday kontrastní světlé a tmavé pruhy, které se táhnou po celém řezu – odtud pochází alternativní název zebrawood nebo tigerwood. Jako ostatní příbuzné druhy má i urunday typické skvrny a černé proužky.


Vlastnosti:

Textura tohoto dřeva je nepravidelná (často se vyskytuje střídavá točitost dřevních vláken) a podle toho se také liší jeho hustota, Je tvrdé a těžké, a přestože obtížně schne, po proschnutí má výbornou tvarovou stálost. Urunday je pevné dřevo, těžko se ohýbá a obecně je obtížně zpracovatelné, protože do značné míry otupuje nástroje, které se při průřezu nestejně hustými vrstvami vláken zadírají. Ve finální podobě má však vysoký lesk a je velmi trvanlivé.


Využití:

Trvanlivost urunday předurčuje k častému využití ve výrobě člunů a stavebních konstrukcí, zároveň je však zajímavým materiálem pro výrobce nábytku a dřevěného vybavení. Navíc je používáno jako podlahová krytina, na dýhy a soustružené výrobky.


Výskyt:

Ačkoli hlavni zdroj tohoto dřeva je v Brazílii, lze jej najit i v Latinské Americe, od Mexika přes Guatemalu a Honduras až po Peru.