DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

TSUGA / JEDLOVEC (Tsuga heterophylla)

Oddělení:
Jehličnaté dřevo

Čeleď:
Pinaceae

Vzrůst:

Tsuga neboli jedlovec je znám také jako Pacifik hemlock a British Columbian hemlock. Dorůstá do výšky 60m a průměru 1,8-2,4m.


Vzhled:

Jádrové dřevo má krémovou barvu s velmi světle hnědým nádechem. Pruhy tmavšího letního dřeva často vytvářejí zřetelnou kresbu letokruhů, lemovaných načervenalými linkami. Vláknění je přímé a textura pravidelná, s přirozeným leskem.


Vlastnosti:

Tsuga má po usušení hustotu 480kg/m³. Počáteční vysoký obsah vlhkosti v tomto dřevu vyžaduje velmi pečlivé sušení, při kterém je třeba dbát na to, aby se netvořily povrchové praskliny a aby toto silné dřevo vysychalo stejnoměrně. Deformace jsou minimální. Při použití vykazuje menší tvarovou nestabilitu. Dřevo má střední pevnost v ohybu a tlaku, nízkou tvrdost a tuhost a střední předpoklady k ohýbání. Dobře se opracovává ručně i strojně, jen nepatrně otupuje břity nástrojů. Lze jej slepovat, mořit, natírat nebo lakovat. Před spojováním hřebíky v blízkosti konců suchých prken by měly být předvrtány otvory. Někdy se objevuje poškození pilořitkami. Bělové dřevo vysušené tsugy je náchylné k napadení červotočem. Někdy se objevují také tmavě hnědé nebo černé pryskyřičné stopy, způsobené larvami much Syrphidae. Tsuga není trvanlivé dřevo. Jádrové dřevo je hůře impregnovatelné.


Využití:

Tsuga je považována za jeden z nejžádanějších severoamerických druhů dřeva, vyváží se v mohutných hranolech do celého světa a používá se na stavební konstrukce, stropní nosníky, krokve, dřevěné sloupky příček, v interiérové a exteriérové truhlařině, na dveře, podlahy, zavěšené stropy a konstrukce vozidel. Je hojně používána pro soustružení, dělají se z ní násady na košťata. přepravky, bedýnky a palety. Používá se i na železniční pražce. Kmeny jsou řezány na překližku a dekorativní obkládání. Dřevo je zpracováváno také na kvalitní buničinu na novinový papír.


Výskyt:

Toto měkké dřevo se vyskytuje na Aljašce, v Britské Kolumbii, severním Washingtonu, Idahu a na západních svazích Kaskádového pohoří.