DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

TŘEŠEŇ (Prunus spp.)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Rosaceae

Vzrůst:

Prunus serotina Ehrh. produkuje dřevo American cherry, zvané také black cherry (Kanada a USA) a kabinet cherry (USA). P. avium L. synonymum Cerasus avium Moench., dřevo zvané European cherry, také gean, mazzard, cherry a wild cherry (Velká Británie), je třešeň ptačí. Třešeň ptačí dorůstá do výšky 18-24m, s průměrem kmene kolem 0,6m. P. serotina dosahuje výšky 30m.


Vzhled:

Krémově růžové bělové dřevo P. avium je zřetelně odděleno od jádrového dřeva, které je světle růžovohnědé a zraje do červenohnědé. P. serotina je tmavší červenohnědé barvy, s úzkými hnědými dřeňovými skvrnami a malými kapsičkami klovatiny. Oba druhy mají rovné vlákno a jemnou, pravidelnou texturu.


Vlastnosti:

Hustota P. avium je po vysušení 610kg/m³ a P. serotina 580kg/m³. Dřevo schne rychle, má silnou tendenci se deformovat a sesychat a při použití vykazuje střední tvarovou stálost. Má střední pevnost v ohybu a tlaku, střední rázovou houževnatost, nízkou tuhost a velmi dobré předpoklady pro ohýbání. Dobře se opracovává ručně i strojně, mírně otupuje břity nástrojů, ale příčně vláknité dřevo má tendenci se trhat. Dřevo třešně dobře drží spoje hřebíky a vruty, snadno se lepí, moří a lakuje, lze dosáhnout lesklého povrchu. Je středně trvanlivé; bělové dřevo je náchylné k poškození červotočem, ale téměř imunní proti napadení dřevokazným hmyzem. Jádrové dřevo je mírně trvanlivé a hůře impregnovatelné.


Využití:

Třešeň ptačí má hezkou kresbu a barvu a používá se na nábytek, V řezbářství a sochařství, na dekorativní soustružení potřeb pro domácnost, na člunky, hračky a částí hudebních nástrojů. P. serotina se používá na výrobu šablon, dýmek, na interiéry člunů a podpěry tiskařských desek. Dřevo obou se loupe na překližku a krájí na dekorativní dýhy na nábytek a obložení.


Výskyt:

P. serotina roste ve Spojených státech od Ontaria po Floridu a od Dakoty po Texas, třešeň ptačí v Evropě ve smíšených lesích.