DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

TOTARA (Podocarpus totara)

Oddělení:
Jehličnaté dřevo

Čeleď:
Podocarpaceae

Vzrůst:

Podocarpus totara dorůstá do průměrné výšky 21m, průměr kmene bývá přibližně 0,6-1,5m. Často však dosahuje i výšky 40m. Příbuzný druh P. hallii dorůstá do výšky 7-18 m.


Vzhled:

P. totara je rovnovláknité dřevo středně červenohnědé barvy s poměrně jemnou, pravidelnou texturou. P. hallii mívá vlákna spíše se střídavě točitým nebo vlnitým průběhem. Stejně jako ostatní jehličnaté stromy rostoucí na jižní polokouli nemá totara zřetelné letokruhy.


Vlastnosti:

Tatara má hustotu po usušení 480kg/m³. Schne velmi rychle a dobře, má minimální tendenci se deformovat a při použití vykazuje jen velmi nepatrnou tvarovou nestabilitu. Má nízkou pevnost v ohybu a rázovou houževnatost, takže je vhodnější používat ji na sloupky a kůly než na trámy a nosníky. Má středně dobré předpoklady pro ohýbání. Dřevo se snadno opracovává ručně i strojně. P. hallii se strojně opracovává hůře, protože má spirálovitě uložená vlákna. Oba druhy dobře drží spoje vruty a hřebíky. Při lepení je třeba dávat pozor a vzhledem k obsahu pryskyřice je třeba dřevo pečlivě opracovat, aby byl před nátěrem zajištěn hladký povrch. Dřevo má přirozenou trvanlivost a vysokou odolnost proti opotřebení, ale je náchylné k napadení červotočem. Jádrové dřevo je hůře impregnovatelné, ale bělové dřevo je propustné pro ochranné prostředky (impregnovatelné).


Využití:

Totara je jediné jehličnaté dřevo odolné proti dřevokaznému korýši rodu Limnoria, což z něj v jeho domovině, na Novém Zélandu, dělá velmi ceněné dřevo, které se používá při stavbě doků, mol, přístavišť a mostů, ale též lodi a nádrží na chemikálie. Je hojně používáno na podlahy, bednění, šindele a na všechny druhy truhlářských výrobků, které mají mít kontakt se zemí. Je to tradiční dřevo na maorské ornamentální dřevořezby a na kánoe. Kmeny P. hallii s větším poměrem střídavě točitého a vlnitého vlákna se řežou na dekorativní dýhy a vyvážejí do Evropy na výrobu klavírů, obložení a nábytku.


Výskyt:

Tento ojedinělý strom roste převážně v západní Africe v Kamerunu a Gabonu.