DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

TOLA (Gossweilerodendron balsamiferum)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Leguminosae

Vzrůst:

Tola je známa také pod názvy agba, ntola a mutsekamambole (Zair), moboron, tola branca a white tola (Angola), Nigerian cedar (Velká Británie), mutsekamambole (Nigérie) a nitola (Kongo). Strom dosahuje výšky 60m a průměru 2m.


Vzhled:

Jádrové dřevo má stejnoměrnou světle slámovou až hnědou barvu, rovná až spirálovitě či vlnitě uložená vlákna, která způsobí na čtvrtečním řezu široce pruhovanou kresbu. Má jemnou texturu.


Vlastnosti:

Dřevo s hustotou po vysušení 510kg/m³. Rychle schne, málo degraduje, může z něj však prýštit tmavá olejnatá pryskyřice. To může ovlivnit také strojní opracování tohoto dřeva, které lze jinak řezat bez problému, aniž by docházelo k většímu otupení břitů nástrojů. Dřevo je tvarově stálé, vykazuje nepatrné sesychání. Má středně dobré předpoklady k ohýbání, velmi nízkou tuhost, nízkou pevnost v ohybu a rázovou houževnatost a střední pevnost v tlaku. Dobře se spojuje hřebíky, dobře se lepí a po vyhlazení povrchu i dobře povrchově upravuje. Jádrové dřevo je velmi trvanlivé vůči houbám, bělové dřevo je náchylné k napadení červotoči. Jádrové dřevo je na rozdíl od bělí neimpregnovatelné.


Využití:

Tola je vynikající materiál na desky stolů, vybavení obchodů, obklady a sedadla židli. Využívá se jako náhrada za dub (Quercus spp.) ve výrobě školních lavic, kostelního nábytku včetně rakví a na krycí lišty. Je to také vhodné dřevo na soustružení držadel a kolíků, výrobků do domácnosti a hraček; slabě pryskyřičná vůně však znemožňuje jeho využití na předměty, které by přicházely do styku s potravinami. Jako domácí podlahová krytina je ideální tam, kde je zabudováno podlahové topení. V exteriérech se využívá na obíjení a bednění, na laminované rámy člunů a podlahy nákladních automobilů a přívěsů. Loupe se na překližku, na dýhy pro stavbu lodí a také na dekorativní dýhy.


Výskyt:

Gossweilerodendron balsamiferum je jeden z nejmohutnějších stromů tropické západní Afriky, vyskytuje se především na západě Nigérie a také v Angole a Zairu.