DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

TIAMA (Entandrophragma angolense)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Meliaceae

Vzrůst:

Další názvy označující tento druh jsou gedu nohor, edinam (Velká Británie, Ghana), tiama (Pobřeží slonoviny), kalungi (Kongo a Zair), gedu lohor a gedu noha (Nigérie) a edoussie (Kamerun). Dorůstá do výšky 48m a průměru kmene 1,2-1,5m. Často má silné kořenínové náběhy dosahující až do výšky 6m.


Vzhled:

Toto dřevo je typické svým nenápadným dekorem a světle načervenalou barvou, hustě proplétaným vlákněním, na radiálním řezu tvoří slabší pruhy a má středně hrubou texturu. Některé fošny mají mnohem světlejší, bledě růžový a šedý nádech, podobný narůžověle šedému bělovému dřevu, které někdy bývá až 10cm široké.


Vlastnosti:

Tiama má hustotu po vysušení 540 kg/m³. Schne poměrně rychle, s patrným zprohýbáním, tvarově je stabilní. Má střední hustotu a pevnost v tlaku, nízkou pevnost v ohybu a rázovou houževnatost, špatně se ohýbá. Poměrně snadno se opracovává ručně i strojně, avšak nepřímý průběh vláken středně silně otupuje nástroje. Spoje hřebíky a lepením drží dobře, dobře se moří a lze u něj docílit kvalitního leštěného povrchu. Bělové dřevo je náchylné k napadení červotočem. Jádrové dřevo je málo trvanlivé, velmi špatně impregnovatelné.


Využití:

Tiama je hojně používána jako náhrada za mahagon americký v nábytkářství a interiérové truhlařině, na příčky, hrany a čelní obklady, dále se užívá při zařizování obchodů a kanceláří. Je dobrým materiálem pro domácí podlahové krytiny. Při stavbě lodí se používá na kajuty, latě, nábytek a drobné zařízení. Používá se také na konstrukční příčky autobusů a vlakových vagonů. Ze širokých prken se vyrábějí rakve. Zpracovává se také na překližku a krájí se na dekorativní dýhy.


Výskyt:

Tento mohutný listnatý strom roste v poloopadavých lesích západní, centrální a východní Afriky, od Ugandy na východě přes Angolu po Pobřeží slonoviny na západě.