DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

THUJE (Thuya plicata)

Oddělení:
Jehličnaté dřevo

Čeleď:
Cupressaceae

Vzrůst:

Thuje je známá také pod názvy western red cedar a giant arbor vitae (USA), red cedar (Kanada) a British Columbia red cedar (Velká Británie). Dosahuje výšky 45-76m a průměru 1-2,4m. Navzdory anglickému pojmenováni se nejedná o pravý cedr (Cedrus spp.).


Vzhled:

Bělové dřevo je bílé a kontrastuje s jádrovým dřevem, které bývá čokoládově hnědé ve vnitřní části a ve vnější části má barvu lososově růžovou, která se na vzduchu mění do rovnoměrné červenohnědé. Jakmile je usušeno a vystaveno vnějším vlivů, měn i barvu na stříbřitě šedou, což je obzvlášť žádoucí efekt u šindelů, okapnic a dřevěných staveb. Toto dřevo neobsahuje pryskyřice, je rovnovláknité a má výraznou kresbu letokruhů. Textura je hrubá a poněkud drsnější.


Vlastnosti:

Thuje má po usušení hustotu kolem 370kg/m³. Dřevo nařezané na tenčí fošny schne rychle a příliš se nedeformuje, zatímco v silných fošnách je třeba jej sušit velmi opatrně. Sesychá se jen málo a při použití je dřevo tvarově stabilní. Má nízkou pevnost ve všech kategoriích a velmi špatně se ohýbá. Snadno se opracovává ručně i strojně, břity nástrojů otupuje jen velmi málo. Břity by měly být stále velmi ostré. Poměrně dobře jej lze spojovat hřebíky, měly by však být pokud možno pozinkované nebo měděné, protože kyselá povaha tohoto dřeva způsobuje korozi kovů a za vlhka ve dřevu černé skvrny. Thuji lze snadno lepit a výborně přijímá moření nejjemnějšími odstíny, které ani při použití nevyblednou. Bělově dřevo je náchylné k poškození dřevokazným hmyzem. Jádrové dřevo je trvanlivé a hůře impregnovatelné.


Využití:

Toto měkké dřevo je hojně používáno pro konstrukce skleníků a zahradních přístřešků, na šindele, okapnice a vertikální obklady. Dělají se z něj také rámy na plásty do včelínů a v kulatinách se používá na kůly a ploty.


Výskyt:

Thuje roste od Aljašky až po jižní Kalifornii, na východě od Britské Kolumbie po Washington, ldaho, Montanu a na sever od Rocky Mountains. Kultivována je také ve Velké Británii i na Novém Zélandu.