DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

TEAK (Tectona grandis)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Verbenaceae

Vzrůst:

V nejpříznivějších podmínkách dosahuje Tectona grandis výšky 40-45m a průměru 1,8-2,4m. Většina teakových stromů nicméně dorůstá do průměrné výšky 9-11m, s kmenem o průměru 1-1,5m.


Vzhled:

Pravý barmský teak má úzké, světle žlutohnědé bělové dřevo a tmavé zlatohnědé jádrové dřevo, které na vzduchu na povrchu tmavne na středně nebo tmavě hnědé. Jiné druhy teaku mají sytou hnědou podkladovou barvu a na ní čokoládově hnědé pruhy. Barmský teak má převážně přímé vláknění, indický teak z Malabaru vlnité. Textura je hrubá a nepravidelná a na dotek olejovitá.


Vlastnosti:

Teak má hustotu po vysušení od 610 do 690kg/m³, průměrně 640kg/m³,Suší se pomalu a při použití má dobrou stabilitu.Teak má střední pevnost v ohybu, nízkou tuhost a rázovou houževnatost, vysokou pevnost v tlaku a je středně vhodný k ohýbání. Lze jej dobře opracovávat ručně i strojně, břity musejí být stále ostré; dřevo mírně otupuje břity nástrojů. Prach může být silně dráždivý. Pro spojování hřebíky je tře ba předvrtat otvory, teak se dobře lepí a lze jej dobře povrchově upravovat. Dřevo teaku je velmi trvanlivé.


Využití:

Teak si rozhodně zasluhuje svoji skvělou pověst, kterou mu vynesla jeho pevnost a trvanlivost, stabilita v proměnlivých atmosférických podmínkách a vynikající dekorativní vzhled. Široké možnosti využití zahrnují výrobu nábytku, stavbu lodních palub, zábradlí, štítnic, jícnů, trupů lodí, bednění, stěžňů a vesel. Je také používán v prvotřídní truhlařině na dveře, schodiště a obklady, v docích a přístavech na mola, vlnolamy apod. a na zahradní nábytek. Dělají se z něj velmi atraktivní podlahy. Dobrá odolnost proti chemikáliím umožňuje jeho využití na laboratorní stoly, kouřovody, kádě a sudy. Loupe se na výrobu překližky a krájí se na dekorativní dýhy.


Výskyt:

Teak pochází z Barmy a roste ve velkém rozsahu po celé Indii, Thajsku, Indonésii a Jávě. Rozšířil se také do Malajsie, na Borneo, Filipíny, do tropické Afriky a Střední Ameriky.