DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

SVĚTLÉ BOSSÉ (Guarea spp.)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Meliaceae

Vzrůst:

Guarea cedrata produkuje dřevo white guarea (český obchodní název: světlé bossé), známé též jako obobonufua (Nigérie) a scented guava (Velká Británie), G. Thompsonii Sprauge a Hutch. produkuje dřevo black guava, známé též jako obobonekwi a obobo (Niqérie), bossé (Pobřeží slonoviny), diambi (Zair), ebanghemwa (Kamerun) a divuitii (Gabon). Ačkoli se liší zbarvením, jsou tyto dva druhy prodávány pod jedním názvem. Oba dorůstají do výšky 50m, s průměrem 1-1,2m.


Vzhled:

Široké bělové dřevo je mírně světlejší než jádrové dřevo, které je světle růžovohnědé, jakoby mahagonové barvy s rovnými až střídavě točitými vlákny. G. Cedrata má skvrnitou kresbu, G. Thompsonii má rovnější vlákno a nevýraznější vzhled; obě mají jemnou texturu.


Vlastnosti:

G. Cedrata má hustotu po vysušení 580kg/m³ a často obsahuje křemík a pryskyřici; G. Thompsonii má hustotu vyšší – 620kg/m³ a má nižší obsah pryskyřice. Dřevo rychle schne, má malou tendenci se deformovat, ale G. Cedrata vylučuje pryskyřici, která může pokazit vzhled, a G. Thompsonii má tendenci se štěpit a vyžaduje při sušení větší opatrnost. Tvarově jsou stabilní. Dřevo má střední pevnost v ohybu a nízkou tuhost a rázovou houževnatost. G. Cedrata má střední pevnost v tlaku a dobré předpoklady pro ohýbání. G. Thompsonii má vysokou pevnost v tlaku a mírné předpoklady pro ohýbání. Obě dřeva jsou dobře opracovatelná ručně i strojně, mají však tendencí se třepit. Dobře drží lepené spoje, ale při finální povrchové úpravě je třeba dávat pozor, protože dřevo by mohlo vyloučit pryskyřici. Dřevní prach je vysoce dráždivý, proto je třeba zajistit jeho odstraňování. Světlé bossé je velmi trvanlivé dřevo a je velmi špatně impregnovatelné, ale bělové dřevo je propustné (impregnovatelné).


Využití:

Světlé bosse se, jako mahagonový typ dřeva, používá na nábytek, interiérové úpravy, vybavení obchodů, stavbu člunů, na podlahy a bednění karavanů. Používá se také na výrobu sportovního nářadí, na pažby pušek, námořní piloty, exteriérové překližkové obklady a dekorativní dýhy.


Výskyt:

Světlé bossé roste v tropické západní Africe, hlavně v Pobřeží slonoviny a Nigérii.