DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

SNAKEWOOD (Piratinera guianensis)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Moraceae

Vzrůst:

Snakewood je známo také jako leopard wood (USA), letterwood (Velká Británie), amourette (Francie), bourra courra (Guyana), letterhout (Surinam) a palo de oro (Venezuela). Dorůstá do výšky 24m a průměru 0,3-1m.


Vzhled:

Snakewood je jedním z nejdražších komerčních druhů dřeva na světě a své jméno získalo podle tmavě rudé až červenohnědé kresby jádrového dřeva, připomínající hadí kůži. Má nepravidelný černě pruhovaný vzor a tmavé skvrny připomínající leoparda nebo hieroglyfické písmo - odtud název letterwood. Tyto tmavé skvrny a plochy jsou důsledkem změn v obsahu klovatiny vyplňující lumeny elementů dřeva. Je nepravidelně vláknité, ale texturu má středně Jemnou.


Vlastnosti:

Snakewood je extrémně tvrdé dřevo a po usušení na vzduchu má hustotu 1300kg/m³. Suší se obtížně a má tendenci se deformovat; dřevo má střední tvarovou stálost. Je výjimečně pevné ve všech kategoriích a nehodí se k ohýbáni. Je velmi těžko opracovatelné a silně otupuje břity nástrojů. Při lepení a povrchovém leštění je třeba brát v úvahu obsah pryskyřice, lze jej však vyleštit do krásného, hladkého povrchu. Je to velice trvanlivé dřevo a je extrémně špatně impregnovatelné.


Využití:

Snakewood je vynikající dřevo na soustružení vycházkových holi, paliček k bubnům, držadel rybářských prutů, dekorativních držadel deštníků a střenek příborů, drobných ozdob a držadel kartáčů. Používá se na houslové smyčce a je tradičním dřevem na výrobu luků. Vybrané kmeny se krájejí na dekorativní dýhy na nábytek anebo se řežou na intarzie.


Výskyt:

Snakewood se vyskytuje ve střední a tropické Jižní Americe, od Brazílie (oblast Amazonky) přes Guyanu, Venezuelu, Kolumbii a Panamu po jižní Mexiko a Západní Indii. Komerčně se vyváží převážně z Guyany, Francouzské Guyany a Surinamu.