DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

SMRK ZTEPILÝ (Picea abies)

Oddělení:
Jehličnaté dřevo

Čeleď:
Pinaceae

Vzrůst:

Picea abies dosahuje průměrné výšky 37m a průměru 0,8-1,2m. V rumunských horách dosahuje výšky až 60m a průměru 1,5-1,8m. Smrk je znám také jako white deal, common spruce a podle země původu Norway spruce, Baltic, Finnish a Russian whitewood.


Vzhled:

Barva bývá od téměř bílé po světle žlutohnědou s přirozeným leskem. Letokruhy jsou na příčném řezu dobře viditelné. Pryskyřičné kanálky viditelné převážně na podélných řezech. Dřevo je rovnovláknité a má jemnou texturu.


Vlastnosti:

P. abies má po vysušení průměrnou hustotu 460kg/m³. Schne rychle a dobře, s malým rizikem deformací. Má nízkou tuhost a rázovou houževnatost. střední pevnost v ohybu a tlaku a velmi malé předpoklady pro ohýbání. Při použití vykazuje minimální tvarové změny. Snadno se opracovává ručně i strojně, dobře drží hřebíky a vruty, uspokojivě se lepí, moří, natírá a lakuje. Bělové dřevo je náchylné k napadení červotočem; dřevo je špatně impregnovatelné.


Využití:

Smrk je tradiční vánoční strom. Nejkvalitnější smrky pocházejí z nejseverněji položených oblastí, ale stromy rostoucí ve stejné zeměpisné šířce mají odlišné dřevo, jehož kvalita závisí na nadmořské výšce. Používá se na vybavení interiérů, na kostry a rámy, domácí podlahové krytiny, obecně v truhlařině a tesařině, na bedýnky a přepravky. Menší kulatiny se používají na stěžně, důlní stojky a příčle žebříků. Smrk ze střední a východní Evropy produkuje vynikající dřevo pro ozvučné desky klavírů a dalších klávesových nástrojů, pro těla houslí, louten, kytar apod. Využívá se při výrobě papíroviny a papíru. V Německu se z něj loupe kůra a využívá se k extrakci taninu. Užívá se také na výrobu laťovek a překližek.


Výskyt:

Roste po celé Evropě, s výjimkou Dánska a Holandska, a také na západě Ruska.