DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

SIPO (Entandrophragma utile)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Meliaceae

Vzrůst:

Entandrophragma utile je známa pod několika různými názvy v závislosti na zemi původu: sipo a mebrou zuiri (Pobřeží slonoviny), assié (Kamerun), Tshimaje rosso (Zair), kosi-kosi (Gabon) a afaukonkonti (Ghana). Je to velmi mohutný strom o výšce 45-60m, s průměrem dosahujícím nad malými úzkými kořenicovými boulemi kolem 2,5m.


Vzhled:

Světle hnědé bělové dřevo se odlišuje od jádrového dřeva, které má stejnoměrnou rudohnědou barvu, spíše nepravidelného vláknění – střídavá točitost. Řez na čtvrtky nevykazuje tak jemnou proužkovanou kresbu jako sapelli (E. cylindricum) a má otevřenější texturu.


Vlastnosti:

Sipo má rozpětí hustoty v suchém stavu kolem 540-750 kg/m³, průměrně 660kg/m³ Suší se středně rychle, dochází při tom k mírnému, nikoli však zásadnímu borcení. Dřevo s mírnou tvarovou nestabilitou. Sipo má dřevo s vysokou pevností v tlaku, střední pevností v ohybu, nízkou tuhostí a rázovou houževnatostí a špatnými předpoklady pro ohýbání. Dobře se opracovává ručně i strojně, jen nepatrně až mírně otupuje břity nástrojů. Uspokojivě jej lze spojovat hřebíky a vruty a snadno lepil. Po vyhlazení povrchu plniči párů jej lze mořit a lakovat do vysoké hladkosti a lesku. Jádrové dřevo je trvanlivé, ale bělové dřevo je náchylné k poškození červotočem. Jádrové dřevo je extrémně rezistentní proti houbám a také špatně impregnovatelné.


Využití:

Sipo je používáno ve výrobě nábytku, pultů, interiérové a exteriérové truhlařině na dveře a okenní rámy, na interiérové konstrukce. Dále se z něj vyrábí dřevěné vybavení kanceláří a obchodů, podlahové krytiny v domácnosti, čluny a vozidla, hudební nástroje a sportovní nářadí. Zpracovává se na překližku a krájí se na dekorativní nábytkové a obkladové dýhy.


Výskyt:

Sipo roste ve vlhkých, listnatých výše položených pralesích tropické západní a východní Afriky, včetně Sierry Leone, Kamerunu, Libérie, Gabonu, Ugandy a Angoly, komerčně se vyváží z Pobřeží slonoviny a Ghany.