DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

SILKY OAK (Cardwellia sublimis)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Proteaceae

Vzrůst:

Název silky oak neboli dub hedvábný původně označoval druh Grevillea robusta, strom původem z jižniho Queenslandu a později rozšířený do New South Walesu. Cardwellia sublimis, pocházející ze severu Queenslandu, má podobné vlastnosti a vešla ve známost jako silky oak nebo také northern silky oak. Oba stromy jsou mohutné, měří na výšku 37m a mají průměr 1,2m.


Vzhled:

Toto velmi atraktivní dřevo má široké dřeňové paprsky a velmi zřetelnou stříbřitou kresbu, zjevnou na radiálním řezu, nejedná se však o pravý dub (Quercus spp.). Jádrové dřevo obou druhů má růžovou až načervenale hnědou barvu, která časem přechází v tmavě červenohnědou. je obvykle tmavší než Grevillea, jež má světlejší růžovohnědý odstín. Mají obvykle přímý průběh vláken, kromě ploch, kde je vlákno kolem paprsků pokroucené, mají hrubší, ale pravidelnou texturu. Někdy jsou ve dřevu patrné úzké proužky pryskyřice a dřevo má krásný přirozený lesk.


Vlastnosti:

Po usušení má dřevo Grevillea hustotu kolem 580kg/m³ a Cardwellia kolem 540kg/rn³, Silky oak se suší dost obtížně a často se při sušení objevuje na delších fošnách prohnutí. Při používání vykazuje mírnou tvarovou nestálost. Silky oak lze opracovávat jak ručně, tak strojně, lehce otupuje nástroje, ale materiál řezaný na čtvrtky se při hoblování zvedá, a proto je vhodné snížit úhel řezu. Dobře drží spojovací prostředky – hřebíky. Má vzhledem k hustotě ve všech kategoriích podprůměrnou pevnost, zvláště v ohybu a tlaku, uspokojivě jej lze ohýbat. Dobře drží lepené spoje, dobře se moří a povrchově upravuje. Bělové dřevo je náchylné k poškození dřevokazným hmyzem. Jádrové dřevo je středně trvanlivé a hůře impregnovatelné.


Využití:

Silky oak se v Austrálii Využívá místo měkkého dřeva ve stavebnictví a výrobě okenic. Prvotřídní kusy slouží k výrobě nábytku, k interiérové truhlařině a obkladům, vybavení bank, obchodů a kanceláří, k výrobě kočárů a sudů a také zátěžových podlah. Loupe se na výrobu překližky a krájí na dekorativní dýhy k obkladům.


Výskyt:

Název silky oak označuje celou řadu různých rodů a druhů po celé Austrálii a Novém Zélandu.