DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

SEN (Kalopanax pictus)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Araliaceae

Vzrůst:

Sen je název označující také druhy Kalopanax septemlobus a Aconthopanax ricinofolius. Strom s velmi silnými větvemi a s trnitým kmenem běžně dorůstá do výšky 24m a někdy se mu říká japonský jasan, takže je snadné si ho splést s tamem (Fraxinus sieboldiana).


Vzhled:

Sen se podobá některým výrazněji zbarveným druhům jasanu nebo nemocnému, černě žíhanému jádrovému dřevu amerického jasanu. Barva dřeva se různí, od slámové po středně hnědou, s jemnými přechody mezi jádrovým dřevem a světlejším bělovým dřevem. Vlákna jsou relativně rovná, ale ve spojení s různými odlesky v důsledku vlnitého průběhu vláken mohou být velmi atraktivní. Textura je hrubá a dřevo má vysoký lesk.


Vlastnosti:

Sen není nijak zvlášť pevné dřevo, má hrubou a mírně nepravidelnou texturu a obtížně, i když rychle, se suší. Bohužel má vysokou tendenci sesychat a proto jsou možnosti jeho využití omezené. Není to trvanlivé dřevo, ale lze jej snadno ručně i strojně opracovávat; ohýbat jej však nelze, protože je dost křehké. Sen lze dobře povrchově upravovat, ale je třeba mít na paměti, že velké póry veškeré prostředky vsáknou, a proto je třeba nejprve povrch vyplnit plniči pórů, pokud chceme dosáhnout povrchu hladkého jako sklo.


Využití:

Diky hrubé textuře a vysokému lesku je sen vynikající nábytkový materiál. I když je dřevo používáno k interiérovým úpravám, na nábytek a obklady, častěji se využívá jako dekorace než jako konstrukční dřevo. Často se krájí na dýhy nebo se z něj vyrábí překližka a je obzvlášť oblíbené na soustružení.


Výskyt:

Sen roste v některých regionech Japonska a také v Číně, Koreji a Mandžusku.