DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

SEKVOJE (Sequoia sempervirens)

Oddělení:
Jehličnaté dřevo

Čeleď:
Taxodiaceae

Vzrůst:

Sequoia gigantea Decne. je největší živý organismus na světě. Je běžně označována jako Californian giant tree, qiant redwood a wellingtonia. Je to chráněný druh, jehož dřevo nemá co do rozměrů konkurenci a je komerčně nevyužitelné. Dřevo obchodované pod názvem sekvoje však produkuje druh Sequoia sempervirens Endl., známý také jako Californian redwood a coast redwood. Tento obrovský strom dosahuje výšky 60-104m a průměru 3-4,5m.


Vzhled:

Bělové dřevo sekvoje je bílé a jádrové dřevo nevýrazně červenohnědé, s jasnou kresbou letokruhů. Je rovnovláknité a textura bývá jemná až hrubá.


Vlastnosti:

Průměrná hustota sekvoje je po usušení 420kg/m³. Na vzduchu schne rychle, minimálně se deformuje a při použiti je tvarově stálá. Má nízkou pevnost v ohybu a tlaku, nízkou rázovou houževnatost, velmi nízkou tuhost a nehodí se k ohýbáni. Snadno se opracovává ručně i strojně, má však tendenci naštípávat se. Tomu lze zabránit použitím velmi ostrých břitů. Dobře se spojuje hřebíky, ale při lepení by se neměla používat alkalická lepidla, protože způsobují skvrny. Dřevo sekvoje lze dobře povrchově upravovat. Díky své trvanlivosti je nedocenitelným materiálem všude tam, kde dřevo musí čelit povětrnostním vlivům. Je špatně impregnovatelné.


Využití:

Vynikající trvanlivost sekvoje z ní činí ideální materiál pro výrobu dřevěných píšťal, žlabů, nádrží, kádí, sil a příček v chladicích věžích. Používá se i na rakve. Hojně se využívá na podpěry, v interiérové a exteriérové truhlařině, na píšťaly varhan, exteriérové deskové obložení a šindele, dveře a okna budov. Skořicově zbarvená, velmi silná kůra se používá ve výrobě dřevovláknitých desek a vybrané výřezy se krájejí na vysoce dekorativní dýhy. Nesmírně atraktivní kořenové náběhy se prodávají pod názvem vavona burl.


Výskyt:

Sekvoje roste ve Spojených státech v jižním Oregonu a severní Kalifornii