DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

SATINWOOD (Fagara flava)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Rutaceae

Vzrůst:

Tento druh, tzv. západoindický satinwood, by neměl být zaměňován s tzv. cejlonským satinwoodem (Chloroxylon swietenia). Je obchodně znám pod názvy Westindian satinwood, Jamaica satinwood a San Domingan satinwood (USA), yellow sanders (západní Indie) a aceitillo (Kuba). Nejlépe se mu daří na Jamajce, kde dosahuje výšky 12m a průměru 0,5m.


Vzhled:

Jádrové dřevo Fagara flava je sytě krémové až zlatožluté. Dřevo s rovnými, střídavě točitými, vlnitými či nepravidelně uloženými vlákny a různorodou kresbou na radiálním řezu, např. tzv. roe, bee's wing, přerušovaně pruhovanou atd. Textura je jemná a pravidelná, s jasným saténovým leskem. Čerstvé pořezané dřevo voní po kokosovém oleji.


Vlastnosti:

Toto velmi těžké dřevo má po vysušení hustotu kolem 900kg/m³. Během sušení vyžaduje zvýšenou péči, aby se nezdeformovalo. Lze jej opracovávat ručně i strojně, při řezu však satinwood vykazuje velkou nepoddajnost. Břity musejí být velmi ostré, zejména v místech s nepravidelným uložením vláken, a doporučuje se snížený úhel řezu. Jemný prach vznikající při strojním řezání může způsobovat zánět kůže. Satinwood vyžaduje před spojováním hřebíky a vruty předvrtání otvorů, dobře se však lepí a výborně povrchově upravuje. Je netrvanlivé a špatně impregnovatelné.


Využití:

Západoindický satinwood byl v Anglii používán již více než sto let předtím, než se nejoblíbenějším materiálem pro výrobu georgiánského nábytku stal mahagon a v průběhu celého 18. století bylo toto krásné dřevo hojně používáno na vysoce kvalitní nábytek firem Adam, Sheraton a Hepplewhite. Dnes se dováží jen v malém množství a vyrábí se z něj nábytek, repliky starožitného nábytku a také se používá na opravy historických kusů nábytku. Výborně se hodí k soustružení na držadla kartáčů, příručních zrcadel, cívek a řady ozdobných předmětů. Vybrané fošny se krájejí na dekorativní dýhy na nábytek, obklady a intarzováni.


Výskyt:

Satinwood roste na Jamajce, Bermudách, Bahamách a v jižní Floridě.