DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

SATlNWOOD (Chloroxylon swietenia)

Oddělení:
Jehličnaté dřevo

Čeleď:
Pinaceae

Vzrůst:

Satinwood je obchodně znám také jako east Indian satinwood (USA a Velká Británie), burutu (Srí Lanka), bhera, behra a mutirai (Indie). Dorůstá do výšky 14-15m a mívá válcovitý kmen o průměru 0,3m a více, patrný do výšky 3m.


Vzhled:

Mezi bělovým a jádrovým dřevem téměř není barevný rozdíl, obě mají krásnou zlatožlutou barvu. Vnitřní jádrové dřevo zraje do mírně tmavší zlatohnědé. Dřevní vlákna se střídavou točitostí, někdy vlnitá nebo žilkovaná, na radiálním řezu mívá kresbu tzv. roe figure anebo tence stužkovanou. Čas to bývá přerušovaně pruhovaná, se skvrnami ve tvaru včelího křídla. Prstence pryskyřice mohou na tangenciálním řezu vytvářet tmavé žilkování. Dřevo je lesklé a voní, textura je jemná a velmi pravidelná.


Vlastnosti:

Průměrná hustota tohoto dřeva je po vysušení 980kg/m ³. Dřevo by mělo být sušeno pomalu na vzduchu, aby se zabránilo povrchovým trhlinám a borcení, ovšem v sušárnách schne také dobře, s mírnou tendencí k deformacím, po vysušení je tvarově stabilní. Toto velmi těžké dřevo má vysokou pevnost v ohybu a tlaku, střední tuhost a nízkou rázovou houževnatost; pevnost tohoto dřeva však nemá v jeho konečném opracování valný význam. Je poměrně těžko strojně opracovatelné a středně otupuje břity nástrojů. Spojování hřebíky vyžaduje před vrtání. Toto dřevo se špatně lepí, ale dobře se moří a lakuje do vynikajícího hladkého povrchu. Je trvanlivé a extrémně špatně impregnovatelné.


Využití:

Toto dřevo je dlouhodobě ceněno a je po něm velká poptávka především na výrobu luxusních sekretářů, elegantního nábytku a interiérové truhlařiny. Je vynikající pro soustružení, pro výrobu držadel a hřbetů kartáčů na vlasy a cívek v textilním zpracování juty. Hojně se využívá v obkladech kanceláří, obchodů a interiérů bank a také ve výrobě tradičních motivů a lemů v intarzování. Vybrané kmeny se krájejí na nadmíru atraktivní dekorativní dýhy s proužkovanou nebo skvrnitou kresbou.


Výskyt:

Tomuto malému až středně velkému stromu se nejlépe daří na Srí Lance, ale vyskytuje se i v centrální a jižní Indii.