DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

REWAREWA (Knightia excelsa)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Proteaceae

Vzrůst:

Tento strom s častým výskytem křivosti má hladký, rovný kmen maximálně v délce 6m, průměr kmene je 40cm.


Vzhled:

Jádrové dřevo rewarewy má sytou červenou barvu, s výraznou, tmavě červenohnědou kresbou. Na řezu na čtvrtky je vidět velmi výrazný vzorek podlouhlých skvrnek, zatímco na podélném řezu lépe vyniknou letokruhy. Průběh dřevních vláken je nepravidelný a textura jemná, s leskem.


Vlastnosti:

Rewarewa má hustotu po vysušení 740kg/m³. Často mívá reakční dřevo, což způsobuje obtíže při sušení. Vyžaduje velice pečlivé opracování, aby se zabránilo vážnému poškození. Při použití vykazuje velkou nestabilitu. Má střední hustotu a pevnost v ohybu, ale vysokou tuhost, rázovou houževnatost a pevnost v tlaku. Není vhodné pro ohýbání. Dobře se opracovává ručně i strojně, břity nástrojů mírně otupuje. Zatloukání hřebíků vyžaduje předvrtání otvorů, ale vruty drží dobře. Dobře se lepí. Nemělo by být ošetřováno olejem a lakem, protože dřevo tyto látky absorbuje na úkor jemného vzorku vlákna. Opatrně jej lze brousit a leštit do vynikajícího hladkého povrchu. Jádrové dřevo je netrvanlivé a obtížně impregnovatelné, ale bělové dřevo je propustné (impregnovatelné).


Využití:

Rewarewa je jedním z nejatraktivnějších novozélandských druhů dřeva, pokud jde o výrobu nábytku. Hojně se využívá v interiérové truhlařině, na podlahy, schodiště, zábradlí a balustrády. Čas to se používá na ozdobné krby, protože je špatně hořlavé. Je oblíbené v ornamentálním soustružení na dekorativní předměty, rukojeti a mísy. Trámy ošetřené impregnací jsou používány při stavbě domů, na podlahy, vrata, piloty, ploty a železniční pražce. Vybrané kusy jsou řezány na překližku, ale nejlépe je využít rewarewu na překrásné dekorativní dýhy na nábytek a obklady a na intarzie.


Výskyt:

Rewarewa roste na Novém Zélandu a je známa také jako New Zealand honeysuckle.