DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

RAMIN (Gonystylus spp.)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Gonystylaceae

Vzrůst:

Ramin je v Sarawaku znám jako ramin telur; Gonystylus macrophyllum a G. Bancanus (Miq.) Kurz. jsou v západní Malajsii známy jako melawis. Největší množství dováženého melawisu tvoří Gonystylus macrophyllum, část však i G. Affinis a G. Confusus. Tyto středně vzrostlé stromy dosahují výšky 24m, průměru 0,6-1m a kmen je patrný do výšky 15-18m.


Vzhled:

Jádrové dřevo raminu je stejnoměrně krémově bílé až slámově žluté, s nevýrazným rovným nebo spirálovitě uloženým vláknem, má středně jemnou a pravidelnou texturu. Bělové dřevo dosahuje tloušťky 5cm, ale není od jádrového dřeva nijak výrazně odlišeno.


Vlastnosti:

Ramin má hustotu od 640 do 720kg/m³, po vysušení průměrně 660kg/m³. G. Affinis a G. Confusus, ze kterých pochází dřevo melawis, má hustotu kolem 700kg/m³. Na vzduchu sušené dřevo lze dosušovat v sušárnách, aniž by se bortilo, je ovšem náchylné k tvorbě skvrn, a proto je třeba jej ihned po úpravě řezem ošetřit. Dřevo vykazuje značnou tvarovou nestabilitu. Toto těžké dřevo má vysokou pevnost v ohybu a tlaku, nízkou rázovou houževnatost a střední tuhost; vykazuje nízké ředpoklady pro ohýbání. Ramin je opracovatelný ručně i strojně, břity nástrojů mírně otupuje, u řezu na čtvrtky však má vlákno tendenci se trhat. Pro hřebíky a vruty je nutné předvrtat otvory, lepit lze bez problému a při dostatečném vyhlazení povrchu je možné mořit a docílit velmi dobré povrchové úpravy. Jádrové dřevo podléhá zkáze, bělové dřevo je náchylné k napadení červotočem, ale je propustné (impregnovatelné).


Využití:

Ramin je hojně používán jako náhrada za buk (Fagus spp.) ve výrobě nábytku, montovaného zařízení, rámů obrazů apod. Využívá se v řezbářství a soustružení, na rukojeti neúderového nářadí a na koliky a úchytky. Dřevo je také používáno na interiérové vybavení obchodů a bank a na dřevěné hračky. Nachází využití při lehkých stavebních pracích, jako je například pokládání podlah. Vybrané kmeny se loupají na překližku a krájí se na dekorativní dýhy.


Výskyt:

Ramin roste ve sladkovodních bažinách na západním pobřeží Sarawaku a po celé Malajsii a jihovýchodní Asii.