DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

PODO (Podocarpus spp.)

Oddělení:
Jehličnaté dřevo

Čeleď:
Podocarpaceae

Vzrůst:

Podo je dřevo produkované převážně druhem Podocarpus gracilior Pilg., P. milanjianus Rendle, rostoucím ve vyšších nadmořských výškách, a P. usambarensis Pilg., rostoucím v nižších nadmořských výškách. Poslední dva jmenované druhy dosahují výšky 30 a více metrů a průměru 0,8-1,2m. P. gracilior má daleko větší průměr kmene a je znám jako yellow wood (jižní Afrika a Belize), kahikatea, miro a matai (Nový Zéland) a manio (Chile).


Vzhled:

Mezi bělovým a jádrovým dřevem, která jsou obě světle žlutohnědá, je prakticky pouze velmi malý rozdíl. Dřevo nemá výrazné letokruhy a má spíše jednotnou texturu. Je rovnovláknité.


Vlastnosti:

Podo má hustotu v suchém stavu 510-620kg/m³. Schne velmi rychle a má výraznou tendenci se deformovat. Při použití má střední tvarovou stabilitu. Má střední pevnost v ohybu a tlaku, nízkou tuhost a rázovou houževnatost a střední předpoklady k ohýbání. Snadno se opracovává ručně i strojně. Pro hřebíky vyžaduje předvrtání otvorů, ale vruty drží dobře a dřevo se také dobře lepí. Mořidlo nesákne stejnoměrně, lze jej však dobře natírat a lakovat. Dřevo je náchylné k poškození hmyzem a je netrvanlivé, ale propustné pro impregnační prostředky.


Využití:

Podo se užívá tam, kde není důležitá velká trvanlivost, v interiérové truhlařině a pozemním stavitelství, na desky a obložení, kryty a lišty v autech, podlahy, rámování a kuchyňský nábytek a v modelářství. Používá se také na soustružení a impregnované na stavby lodí. P. gracilior se loupe na kvalitní překližku a krájí na dekorativní dýhy. P. milanjianus se užívá na levnější překližku.


Výskyt:

Podo roste ve východní Africe včetně Keni, Ugandy, Etiopie, Tanzanie, Zambie a Zimbabwe. Dále se vyskytuje ve Střední Americe, v Chile a částečně v Australasii.