DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

PLATAN JAVOROLISTÝ (Platanus hybrida)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Platanaceae

Vzrůst:

Příbuzný druh Platanus orientalis produkuje dřevo zvané eastern plane tree, vyskytující se v jihovýchodní Evropě, Turecku a Íránu; P. occidentalis produkuje tzv. American plane, dřevo známé v USA jako sycamore nebo buttonwood. Zkřížením těchto dvou druhů vznikl hybrid P. hybrida, známý v Anglii rovněž jako London plane nebo English plane. Dorůstá do výšky 30m a průměru 1m.


Vzhled:

Bělové dřevo není výrazně odlišeno od jádrového dřeva, které je světle červenohnědé, na řezu na čtvrtky s tmavšími, nápadně širokými paprsky (četná zrcátka). Ty způsobují velmi dekorativní kresbu a takové dřevo se prodává pod obchodním názvem lacewood. Dřevo je rovnovláknité a má jemnou, pravidelnou texturu.


Vlastnosti:

Platan evropský po vysušení má hustotu v průměru 620kg/m³. Na vzduchu schne velice rychle, má sklon k tvorbě trhlin a k deformacím. Při použití je tvarově stabilní a ve všech kategoriích má středně vysoké hodnoty pevnosti, kromě tuhosti, která je nízká a díky tomu kvalifikuje platan jako velmi vhodný materiál k ohýbání. Dřevo je dobře opracovatelné ručně i strojně a řezné hrany nástrojů otupuje jen mírně. Doporučuje se použít velmi ostré břity, dřevo má tendenci svírat pilu. Bez problémů jej lze spojovat hřebíky a vruty, dobře jej lze lepit a také leštit do hladkého povrchu. Bělové dřevo je náchylné k poškození červotočem. Jádrové dřevo snadno podléhá zkáze, ale je propustné pro impregnační látky.


Využití:

Toto vysoce dekorativní dřevo se používá na luxusní interiéry a nábytek, interiéry vozidel, truhlařinu, osvětlovací konstrukce, obklady dveří a panelů, soustruží se z něj překrásné rukojeti nářadí a dekorativních předmětů. Kmeny se krájejí na dekorativní dýhy na obklady. Pro intarzie a marketerie se platanové dýhy upravují jako dřevo harewood, kdy podklad má stříbřitě šedou barvu a paprsky si udržují svou původní barvu.


Výskyt:

Tento strom roste po celé Evropě.