DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

PERSIMON (Diospyros virginiana)

Oddělení:
Jehličnaté dřevo

Čeleď:
Ebenaceae

Vzrůst:

Tento člen čeledi ebenovitých je znám také jako bílý eben, protože komerčně se využívá výhradně slámově světlé bělové dřevo. Dorůstá do výšky 30m a průměru 0,8m.


Vzhled:

Persimon má velmi malé jádro, které má žlutohnědé, oranžovohnědé, tmavohnědé nebo černé žilkování. Hodnotné bělové dřevo je špinavě bílé s šedavým odstínem. Je to dřevo s rovnými vlákny a jemnou, pravidelnou texturou.


Vlastnosti:

Persimon má hustotu po usušení 830kg/m³. Vzhledem k jeho vysoké vlhkosti je při použití značně nestabilní. Schne dost rychle, má tendenci tvořit praskliny. Je velmi husté, má vysokou odolnost v ohybu a tlaku a střední tuhost a rázovou houževnatost. Je vhodné - v přiměřené míře - k ohýbání. Jedná se o velmi pevné dřevo, které lze dobře opracovávat ručně i strojně, dřevo způsobuje středně silné otupení nástrojů, proto břity musejí být udržovány ostré. Dřevo vyžaduje předvrtání děr pro hřebíky a vruty. Lze jej bez problému lepit a leštit do výjimečně vysokého lesku a hladkého povrchu. Bělové dřevo je náchylné k napadení dřevokazným hmyzem. Jádrové dřevo je trvanlivé a je klasifikováno jako hůře impregnovatelné.


Využití:

Bělové dřevo persimonu se používá na výrobu textilních člunků, protože jej lze strojně opracovat do nejmenších detailů a do naprosto hladkého povrchu, který je pro tento účel vyžadován, a také proto, že je velice odolné proti opotřebování. Má se za to, že tyto člunky lze používat bez výměny až 1000 hodin. Persimon je také ideální na výrobu hlavic golfových holí, protože má vysokou rázovou houževnatost, a na výrobu napínáků bot. Soustružením se z něj vyrábějí násady úderového nářadí. Z žilkovaného jádrového dřeva s oranžovohnědými až černými proužky se nařežou výřezy. Ty se krájí na ornamentální dýhy, na nichž lze pozorovat atraktivní proužkovanou kresbu; dýhy se používají na nábytek a obklady.


Výskyt:

Tento malý až středně velký strom se vyskytuje v centrálních a jižních oblastech USA, kde se mu říká bara bara, boa wood, butterwood, possum wood a Virginia date palm.