DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

PEROBA JAUNE (Paratecoma peroba)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Bignoniaceae

Vzrůst:

Peroba jaune je známa také jako white peroba, peroba de campos, ipé peroba, peroba amarella, peroba branca, ipé claro (Brazílie) a gulden peroba či white peroba (Velká Británie). Neměla by být zaměňována s Aspidosperma peroba. Dorůstá o výšky 40m a má rovný, symetrický kmen a průměr kmene 1,5m.


Vzhled:

Bílé či nažloutlé bělové dřevo je jasně odděleno od jádrového dřeva, které je světle zlatě olivově hnědé, ale se žlutým, zelinkavým či červeným nádechem. Vlákno je obvykle střídavě točité nebo vlnité, textura středně hrubá a pravidelná, často s lesklým povrchem. Textura při řezu na čtvrtky ukazuje úzkou pruhovanou kresbu nebo tzv. roe kresbu.


Vlastnosti:

Hustota peroby jaune se po usušení průměrně pohybuje kolem 750kg/m³, Dřevo schne snadno, se zanedbatelným vznikem trhlin a minimální deformací. Dřevo je středně tvarově stabilní, má střední pevnost v ohybu, nízkou tuhost a rázovou houževnatost a vysokou pevnost v tlaku. Má mírné předpoklady pro ohýbání. Materiál se dobře ručně i strojně opracovává, lze jej vyhladit do hladké, hedvábné plochy. Jemný prach vznikající při strojním zpracování může dráždit pleť a třísky jsou jedovaté. Peroba jaune dobře drží spoje, dobře se lepí a lze ji leštit. Velmi trvanlivé jádrové dřevo je odolné proti hmyzu a houbám, ale také špatně impregnovatelné.


Využití:

Toto atraktivní dřevo, které pochází z Brazílie, je hojně používáno jako materiál na výrobu prvotřídního nábytku, dále v interiérové a exteriérové truhlařině a v pozemním stavitelství. Je ideální jako příjemná podlahová krytina do frekventovaných míst. Specifická využití jsou: rámové konstrukce a podlahy ve vozidlech a konstrukce a podlahy člunů. Je též vhodné na výrobu sudů k uchovávání potravin a chemikálií. Vybrané kmeny se krájejí na dekorativní dýhy na nábytek a obložení.


Výskyt:

Peroba jaune roste v pobřežních lesích Brazílie