DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

PERNAMBOUC (Caesalpinia echinata)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Leguminosae

Vzrůst:

Pernambouc je také znám pod obchodním názvem brazilwood. Slovo brazil (portugalsky brasa) se od středověku používalo pro označení červené barvy, která připomínala žhnoucí uhlíky východoindického dřeva Caesalpinia sappan. Portugalci po něm po příjezdu do Brazílie tuto zemi pojmenovali. Pernambouc je znám také jako bahia wood, para wood a pernambuco wood (Velká Británie), Brazil ironwood (USA) a hypernic, brasilette, brasilete a brasiletto (Brazílie). Dorůstá do výšky 16-9m a řežou se z něj špalky dlouhé 1m o průměru 20cm.


Vzhled:

Téměř bílé bělové dřevo je ostře odlišeno od jádrového dřeva, které zraje od jasně oranžové do syté tmavě rudé. Má mramorovanou kresbu s temně červenohnědými žilkami, někdy posetou tečkami a kompaktní, hladkou a pravidelnou texturu s při rozeným leskem.


Vlastnosti:

Pernambouc je velmi tvrdé a těžké dřevo, které má hustotu po proschnutí 1200-1280kg/m³. Je třeba jej sušit velmi pomalu, aby se předešlo poškození, ale po vysušení je velmi tvarově stálé. Má vysokou pevnost ve všech kategoriích, ale nehodí se pro ohýbání. Někdy je obtížně opracovatelné, protože silně otupuje nástroje, které musí být velmi ostré. Lze jej však s úspěchem brousit a leštit. Pro spojováni hřebíky vyžaduje předvrtání, ale výborně v něm drží vruty.Toto velmi trvanlivé dřevo se snadno lepí a lze jej vyleštit do velmi hladkého, lesklého povrchu; často pak na povrchu ukazuje působivou hadovitou vlnovku. Je odolné jak proti dřevokaznému hmyzu, tak proti napadení houbami.


Využití:

Pernambouc má po celém světě zaslouženě vynikající pověst jako barvířské dřevo, je však zároveň považováno za celosvětově nejlepší materiál na výrobu houslových smyčců, a to díky své hustotě, ohebnosti, pevnosti a pružnosti. Dále je ceněno ve výrobě ornamentálních soustružených výrobků a pro vysoce kvalitní střelecké terče a pažby pušek. Lokálně se používá k exteriérové truhlařině a jsou z něj výborné vysokozátěžové podlahové krytiny. Vybrané kusy se krájejí na dekorativní dýhy na obklady a řežou na intarzie do kopií (replik) starožitného nábytku.


Výskyt:

Tento malý strom roste v pobřežních lesích východní Brazílie, od oblasti Bahie k jihu.