DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

PEKAN (Carya Illinoinensis)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Juglandaceae

Vzrůst:

Carya ilIinainensis je blízce příbuzný s mnoha druhy čeledí ořechovců (Carya spp.) a je také znám pod názvem sweet pecan nebo pecan hickory. Je to mohutný strom, dorůstající až 50m výšky a 2m v průměru. Dožívá se vysokého věku, jsou známy exempláře staré 350 let. Carya je řecký výraz pro ořech.


Vzhled:

Pekan má nestálé zbarvení, měnící se od světle hnědé, téměř slámové barvy po tmavší hnědou. Často mívá narůžovělý nebo červený nádech. Kresba pekanového dřeva se různí, ale fládrování je atraktivní aniž by bylo nějak výrazné. Světlé bělové dřevo bývá kupodivu ceněno více než jádrové a často je označováno jako bílé hickory, zatímco jádrovému dřevu se říká červené hickory.


Vlastnosti:

Má značně hrubou texturu, s točitými pruhy hustšího dřeva. Stejně jako ostatní ořechovce má i pekan těžké dřevo. Hustota je 750kg/m³. Má tendenci se při sušení sesychat, ale po vysušení je tvarově stabilní. Dobře se opracovává, ale pro kvalitní povrchovou úpravu vyžaduje delší a intenzivnější broušení. Bohužel není příliš trvanlivé, jinak by se jistě využívalo daleko častěji ke stavebním a dalším exteriérovým účelům.


Využití:

Stejně jako jasan (Fraxinus spp.) je pekan hojně používán tam, kde je od dřeva vyžadována pevnost, proto nepřekvapí, že je pekanové dřevo používáno na schodiště a paličky bubnů. Dále se používá na držadla nástrojů, židle, dřevěná kola a vozy.


Výskyt:

Pekan roste od severu po střed Spojených států. od Indiany po Texas a dokonce až po Mexiko.