DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

PAU ROSA (Aniba duckei)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Lauraceae

Vzrůst:

Aniba duckei je přiměřeně vzrostlý strom dorůstající do výšky 30m s pevným souměrným kmenem o průměru 0,8m. V obdobích růstu bývá kmen u paty stromu sukovitý, ale nijak nadměrně.


Vzhled:

Pau rosa má jádrové dřevo zvláštně matné hnědé barvy, s občasným nazelenalým nádechem, obvykle však se středně medovým odstínem. Kresba je spíše přímá a při řezu na čtvrtky vykazuje krásné linie s postupným ohraničením mezi tenkými proužky jarního a letního dřeva. Nezřídka lze v řezu na čtvrtky po stranách sledovat drobné dřeňové paprsky. Je o něco světlejší než je teak (Tectona grandis) a má trochu výraznější kresbu, obě dřeva jsou si však natolik podobná, že často dochází k jejich záměně.


Vlastnosti:

Stejně jako teak má i pau rosa velmi trvanlivé dřevo. Je relativně těžké, má hustotu 820kg/m³ a středně hrubou texturu. Je středně lesklé a bez problémů lze docílit krásně lesklého povrchu. Je dobře opracovatelné jak ručně, tak strojně, ale má tendenci se při sušení bortit.


Využití:

Pau rosa je používána pro mnoho účelů, ale není Zrovna typickým materiálem pro výrobu užitkových předmětů. Často je vybírána na výrobu kvalitního nábytku, soustružených výrobků, skříní a sekretářů. Vysoká trvanlivost tohoto dřeva se využívá na výrobu podlahových krytin a nástrojů a také na stavbu člunů.


Výskyt:

Pau rosa roste v Brazílii. Synonymem Anibo duckei je A. rosaeodora, což je alternativní název odkazující k využití tohoto dřeva ve výrobě parfémů.