DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

PAU MARFIM (Balfourodendron riedelianum)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Rutaceae

Vzrůst:

Pau marfim může dosahovat výšky až 24m a má spíše štíhlý kmen o průměru 0,8m. Obvykle se dováží ve formě nařezaných fošen a desek. Je známo také pod názvy moroti a guatambu moroti (Brazílie a Argentina), quatarnba, farinha seca a pau liso (Brazílie), kyrandy (Paraguay), quillo bordon (Peru), yomo de huero (Kolumbie) a ivorywood (USA). Některé další druhy dřeva s podobně světlou barvou a jemnou texturou, zejména rod Aspidosperma, jsou v Jižní Americe také označována jako pau marfim.


Vzhled:

Pau marfim má téměř dokonale bezvýraznou kresbu a světle krémovou citrónově žlutou barvu. Mezi bělovým a jádrovým dřevem je minimální rozdíl, i když jádrové dřevo mívá občas tmavší proužky a velmi jemnou, pravidelnou texturu. Na tangenciálním řezu jsou dobře viditelné přírůstové zóny. Dřevní vlákna jsou téměř přímá, občas nepravidelná a příležitostně střídavě točitá. Dřevo se středně jasným leskem.


Vlastnosti:

Toto těžké dřevo má hustotu po usušení kolem 800kg/m³. Suší se bez problému, při použití je tvarově stabilní a dobře se opracovává, přestože může rychle otupovat nástroje. Povrch lze vyleštit do hladka a vysokého lesku. Je to skutečně velmi tvrdé, tuhé dřevo a ve všech kategoriích vykazuje vysokou pevnost, především pak rázovou houževnatost. Je považováno za nepříliš vhodné k ohýbání. Nepravidelná textura vlákna nejlépe vynikne při krájení na čtvrtky. Doporučuje se zmenšit úhel řezu. Pau marfim lze dobře spojovat hřebíky, vruty a také lepit. Lze jej mořit a lakovat do jemného, hladkého povrchu Bělové dřevo je impregnovatelné a náchylné k poškození dřevokazným hmyzem, zatímco jádrové dřevo je jak netrvanlivé, tak špatně impregnovatelné.


Využití:

Toto tvrdé dřevo je ideální pro výrobu držadel úderového nářadí a vesel. V zemích původu je používáno ve stavebnictví a výrobě nábytku a obložení. Je to rovněž vynikající materiál pro soustružení, protože je jemné a kompaktní. Používá se také na výrobu napínáků bot, textilních navijáků, kreslicího nářadí a pravítek; je také vhodným náhradním materiálem za javor (Acer spp.) při výrobě vysokozátěžových podlahových krytin. Vybrané kmeny se krájí na vysoce dekorativní dýhy, které jsou vhodné k výrobě obkladů a kazet a k intarzování.


Výskyt:

Tento středně vzrostlý strom roste především v jižní Brazílii, kolem Rio Paranapamena, Sao Paula a Ria de Sul. Vyskytuje se také v Paraguayi a severní Argentině.