DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

PAU FERRO (Machaerium villosum)

Oddělení:
Jehličnaté dřevo

Čeleď:
Leguminosae

Vzrůst:

Strom dosahuje výšky jen 15-30m a průměru kmene 0,3-0,6m. Dřevo je známo pod různými názvy, nejčastěji jako pau ferro a jacaranda, je příbuzné se skupinou palisandrů a sdílí mnohé vlastnosti palisandru brazilského (Dalbergia nigra).


Vzhled:

Podobnost dřeva pau ferro a palisandru brazilského je zjevná na první pohled díky jádrovému dřevu typicky pruhovanému v barvách zlatočervené, červenohnědé a fialovohnědé, i když pau ferro je o něco světlejších odstínů. Vlákno je přímé, ale někdy i s jemným, hustým vlněním. Pau ferro díky tomu, že má středně hrubou texturu, lze dobře povrchově upravovat, jinak je to vynikající dřevo s krásným leskem.


Vlastnosti:

Pau ferro je těžké dřevo, po vysušení má obvykle hustotu kolem 850kg/m³. Je tvrdé a pevné a má mnoho vlastností shodných s palisandrem brazilským. Ti, kdo s ním pracují, jej považují za druh s nevýraznou kresbou a poněkud hrubší texturou. Stejně jako palisandr brazilský bývá i pau ferro klasifikováno jako obtížně využitelné, především kvůli své tendenci třepit se a trhat. Pau ferro je trvanlivé, ale obtížně se suší, protože u něj hrozí popraskání.


Využití:

Pau ferro se používá jako náhrada za palisandr ve výrobě hudebních nástrojů a nábytku. Oblíbený je také na střenky příborů a krájí se na dýhy určené k intarzování.


Výskyt:

Pau ferro roste v Brazílii.