DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

PALlSANDR VIOLETA (Dalbergia cearensis)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Leguminosae

Vzrůst:

Dalbergia cearensis mívá výšku od 15 do 30m. Dřevo je dováženo v krátkých špalcích o délce 1-2m a průměru 10-20cm, bělové dřevo bývá přitom již odstraněno. Běžně je nazýváno také kingwood nebo také violete (Brazílie), violetta a violet wood (USA), případně bois violet (Francie).


Vzhled:

Jádrové dřevo D. cearersis má sytě fialovohnědou barvu s téměř černým podtónem a bývá žilkováno černými, fialovočernými, fialovohnědými a někdy dokonce zlatožlutými proužky. Téměř bílé bělové dřevo je dobře odlišeno od jádra. Dřevo jádra má vysoký lesk, jemnou, pravidelnou texturu a velmi hladký povrch.


Vlastnosti:

Toto velmi těžké dřevo má hustotu po usušení kolem 1200kg/m³. Při sušení na vzduchu je třeba dbát na to, aby nevznikaly trhliny, po vysušení je pak dřevo tvarově stabilní. Ve všech kategoriích vykazuje značnou pevnost. Přesto, že je tvrdé a těžké, je dobře opracovatelné ručně i strojně, pokud jsou břity udržovány vždy ostré. Mírně otupuje nástroje. Dřevo palisandru violeta je vhodné ke spojování hřebíky a vruty, ale je třeba předvrtat otvory. Opatrnost je nezbytná při lepení, ale díky vysokému obsahu přírodních vosků lze toto dřevo vyleštit do vysokého lesku. Je trvanlivé a špatně impregnovatelné.


Využití:

Palisandr violeta dostal anglický obchodní název kingwood zcela právem, neboť jde o opravdového krále mezi dřevy. Bylo oblíbeným materiálem pařížských truhlářů za vlády Ludvíka XlV. a Ludvika XV. a v období georgiánského nábytkářského stylu v Anglii; dnes je po něm velká poptávka v oboru restaurace a reprodukce starožitného nábytku i dekorativní práce obecně. Jeho využití je však bohužel omezené velikostí, neboť je na trhu k dispozici pouze v malých velikostech. Výborně se opracovává soustružením a dělají se z něj misky a drobné ozdobné předměty a je to též ceněný sochařský materiál. Obvykle se na dýhy řeže, protože pro krájení jsou výřezy příliš malé. Velmi žádané je ve formě dýhy na intarzie a vykládání a na opravy a restaurování starožitného nábytku.


Výskyt:

Tento malý až středně vzrostlý člen rodu Dalbergia se vyskytuje především v Brazilii.