DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

PALlSANDR COCOBOLO (Dalbergia retusa)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Leguminosae

Vzrůst:

Salbergia retusa, druh známý také jako granadillo, je středně mohutný strom s hluboce rýhovaným kmenem dorůstajícím do výšky 20-30m a průměru 1m. Dováží se v malých výřezech především z Kostariky a Nikaraguy.


Vzhled:

Čerstvě pořezané jádrové dřevo doslova hýří barvami, od citronově oranžové po sytou tmavou červenou, s četným žilkováním ve žlutých, oranžových a cihlově červených odstínech. Posléze se zbarvuje do sytě oranžovočervena s tmavými pruhy a skvrnami. Bělové dřevo je zřetelně odděleno od jádrového a má téměř bílou barvu. Přímé, nepravidelné a někdy vlnité uloženi vláken ve dřevě. Má jemnou, středně výraznou, stejnoměrnou texturu.


Vlastnosti:

Hustota palisandru cocobolo činí 980-1200 kg/m³, po vysušení průměrně 1090kg/m³. Dřevo schne velmi pomalu, má tendenci praskat a tvořit trhliny, ale po vysušení je velmi tvarově stabilní. Strojní i ruční opracování není zcela nemožné, ale dochází při něm k otupení nástrojů, jejichž břity by měly být udržovány velmi ostré. Při opracování vydává dřevo jemnou vůni z přírodních olejů, jež obsahuje. Jemný prach vznikající při řezání může dráždit sliznici a kůži, barví kůži do oranžova, a dokonce může způsobovat kožní záněty. Toto velice pevné dřevo má vysokou mechanickou pevnost ve všech kategoriích, to však vzhledem ke koncovému využití není důležité. Kvůli vysokému obsahu přírodních olejů je velmi obtížné jej lepit, ale je možné jej důkladně vyhladit a vyleštit tak, že na dotek působí chladně, jako mramor. Jádrové dřevo je velmi trvanlivé a špatně impregnovatelné.


Využití:

Palisandr cocobolo je ideální materiál pro soustružení a tradičně je používán na výrobu rukojetí kuchyňského nářadí, příborů a nožů držadel kartáčů a bowlingových koulí. Je vysoce ceněn v sochařství a řezbářství, dělají se z něj šachové figurky a drobné dekorativní předměty, jako například vykládané skříňky a dřevěné šperkovnice. Vybrané kmeny se krájejí na dekorativní dýhy na intarzie, ozdoby na nábytek a obklady.


Výskyt:

Palisandr cocobolo se vyskytuje podél tichomořského pobřeží Střední Ameriky od Mexika po Panamu.