DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

PALlSANDR BRAZILSKÝ / HONDURASKÝ
(Dalbergia spp.)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Leguminosae

Vzrůst:

Palisandr brazilský je již po staletí jedním ze světově nejoblíbenějších druhů dřeva. Výskyt Dalbergia nigra Fr. All. je bohužel čím dál vzácnější. Je znám také pod obchodními názvy Bahia rosewood nebo Rio rosewood (USA a Velká Británie) a jacaranda (Brazílie). Dorůstá do výšky 38m a má nepravidelný kmen. Po odstranění bělového dřeva má jádrové dřevo průměr 0,5m. D. stevensonii Standl. má obchodní označen Honduras rosewood, zvané také nogaed (USA), a dorůstá do výšky 15-30m a průměru 1m.


Vzhled:

Jádrové dřevo brazilského palisandru má sytě hnědou barvu s žilkováním zlatohnědého až čokoládově hnědého odstínu anebo fialového až fialovočerného odstínu; jádrové dřevo je zřetelně odděleno od bělového, které má téměř krémovou barvu. Dřevní vlákna jsou přímá až vlnitá, textura hrubá, olejovitá a drsná na omak; dřevo má nevtíranou, příjemnou vůní. Honduraský palisandr má narůžovělé až fialovohnědé jádrové dřevo s nepravidelnými černými proužky, dřevo s rovnými vlákny a střední až jemnou texturou.


Vlastnosti:

Brazilský palisandr má hustotu po usušení 850kg/m³ a honduraský palisandr od 930 do 1090kg/m³. Oba typy dřeva třeba sušit na vzduchu pomalu, mají silnou tendenci praskat, ale posléze jsou stabilní. Mají velkou pevnost ve všech kategoriích, nízkou tuhost a dobré předpoklady pro ohýbání. Strojní i ruční opracování je sice možné, ale dochází při něm ke značnému otupení nástrojů. Lepení není problém, pokud jsou používána lepidla na bázi epoxidů. Lze docílit lesklého, na omak olejovitého povrchu. Oba druhy jsou trvanlivé a jejich jádrové dřevo je velmi špatně impregnovatelné.


Využití:

Palisandry jsou již po více než 200 let ceněny jako masív i dýha ve výrobě prvotřídního nábytku a vynikajícího obložení. Zařizují se z nich interiéry obchodů a bank, používají se na obložení zasedacích sálů, na výrobu stolů, sedacího nábytku, klavírů a kulečníkových stolů. Palisandrové dřevo je žádaným materiálem v sochařství a řezbářství a výborně se soustruží. Mezi jeho více specializovaná využití patří hmatníky hudebních nástrojů a ozvučné klapky xylofonů. Vybrané kmeny se krájejí na vysoce dekorativní dýhy.


Výskyt:

Brazilský palisandr roste samozřejmě v Brazílii a také v Hondurasu a Mexiku.