DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

PALlSANDR BAHIA (Dalbergia frutescens)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Leguminosae

Vzrůst:

Palisandr bahia se dováží bez bělového dřeva v malých výřezech dlouhých 0,6-1,2m, o průměru 5-20cm. Je znám také jako pau rosa, jacaranda rosa a pau de fuso (Brazílie), pinkwood (USA) a bois de rose (Francie). Neměl by se zaměňovat za dřevo liliovníku tulipánokvětého (Liriodendron tulipifera).


Vzhled:

Velmi atraktivní růžovožluté jádrové dřevo palisandru bahia má výraznou pruhovaně žilkovanou kresbu v odstínech fialovorudé, lososově růžové a růžovočervené barvy. Výsledkem je zabarvení jako červené a žluté tulipánovité květy. V důsledku točivosti kmenů se často vyskytuje nepřímý průběh dřevních vláken, dřevo má střední až jemnou texturu, a příjemnou, nevtíravou vůni.


Vlastnosti:

Jádrové dřevo má hustotu po vysušení kolem 960kg/m³. Schne poměrně rychle a po vysušení je tvarově stabilní. Je velmi tvrdé, těžké a kompaktní a po opracování má tendenci praskat. Opracování tohoto dřeva je poněkud neekonomické, protože jakákoli práce s ním je extrémně obtížná; má tendenci se štěpit. Břity nástrojů jsou silně otupovány. Vyžaduje také předvrtání otvorů pro spoje hřebíky a vruty, ale dobře se lepí. Dřevo má velmi vysoký přirozený lesk a lze jej výborně leštit. Je netrvanlivé, neodolává napadení hmyzem a houbami. A je velmi špatně impregnovatelné.


Využití:

Toto tradiční nábytkové dřevo se s oblibou používalo ve výrobě nábytku v období vlády francouzských králů Ludvíka XlV. a Ludvíka XV. a v klasickém anglickém nábytkářství 18. století. Výřezy jsou obvykle řezány na dekorativní obkladové desky a na intarzie při restaurováni a opravách historického nábytku. V Brazílii se z něj soustruží držadla kartáčů a také ozvučné klapky do marimby, šperkovnice, truhličky a drobné ozdobné předměty.


Výskyt:

Tento malý strom, často pokřiveného růstu, najdeme na severovýchodě Brazílie a v okolí Bahie a Pernambuka.