DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

PALDAO (Dracontomelon dao)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Anacardiaceae

Vzrůst:

Na paldau není v podstatě nic výjimečného; mívá vysoký, hladký kmen a dorůstá do výšky 35m. Pozoruhodné na něm je jen to, že dosahuje průměru kmene až 6m, vezmou-Ii se v úvahu i kořenově náběhy. Svými vlastnostmi se toto dřevo podobá dřevu ořešáku (Juglans spp.), vzhledem trochu připomíná ořešák popelavý (Juglans cinerea) a někdy se také pod tímto názvem prodává.


Vzhled:

Paldao se vyskytuje v celé škále působivých barev, od slámově žluté a tmavě žluté po růžovohnědou s nádechem do zelena nebo šeda, mívá také atraktivní kresbu a pruhováni. Někdy bývá též tmavě, téměř černě žíhané. Běl široká nažloutlá až žlutě červená; po skácení neodlišitelná od jádra.


Vlastnosti:

Textura paldaa není ani jemná, ani hrubá, je stejnoměrná, vlákna jsou rovná, často střídavě točitá nebo vlnitá. Paldao má hustotu kolem 740kg/m³ a je středně tvrdé. Lze jej sušit velmi rychle, ale bude se deformovat a navíc je pravděpodobné, že se i po vysušení bude chovat nestabilně. Toto dřevo se opracovává dobře (problémy způsobují spirálovitě uložená vlákna) a lze jej skvěle povrchově upravovat. Paldao by nemělo být ohýbáno, jinak je to však pevný a relativně všestranný materiál.


Využití:

Tento atraktivní druh dřeva není ještě příliš známý, presto je již nyní považován za jeden z nejlepších pro krájení na dýhy pro dekorativní účel. Používá se na prvotřídní nábytek, v řezbářství, soustružení, na obklady a interiérové úpravy. Kořenový náběh je v domovině paldaa, na Filipínách, tradičně používán na desky stolů.


Výskyt:

Paldao pocházi Z Filipín, ale roste také v jihovýchodní Asii a na tichomořských ostrovech.