DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

PADOUK ANDAMAN (Pterocarpus dalbergoides)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Leguminosae

Vzrůst:

Padouk andaman je v USA znám také jako Andaman redwood a vermillion wood. Dorůstá do výšky 24-37m, má velmi velké kořenicové boule a průměr 0,8-1m, kmen je patrný do výšky 12m.


Vzhled:

Úzké bělové dřevo je šedavé, zatímco krásné jádrové dřevo bývá žluto-růžové s tmavými červenými linkami až sytě, téměř krvavě rudé. Může být také načervenale fialové s temnějšími purpurovými linkami, někdy s temně červeným nebo černým žíháním. Oba typy mění svoji barvu do pěkné červenohnědé. Vlákno je obvykle střídavě točité, středně hrubé, tvořící na řezu na čtvrtky atraktivní tzv. roe nebo curly kresbu.


Vlastnosti:

Padouk andaman má hustotu po usušení průměrně 770kg/m³. Dřevo se suší v sušárnách bez vážnějších deformaci a při použití je výjimečně tvarově stabilní. Toto těžké, husté dřevo má střední pevnost v ohybu, nízkou tuhost, nízkou rázovou houževnatost a vysokou pevnost v tlaku. Není vhodné na ohýbání. Při řezu vykazuje značnou rezistenci a mírně otupuje břity nástrojů, zvláště při hoblování dřeva s nepřímým průběhem vláken. Pro hřebíky vyžaduje padouk andaman předvrtání otvorů, ale vruty v něm drží dobře a lze jej uspokojivě lepit. Dřevo lze vyleštit do krásně lesklého povrchu. Je velmi trvanlivé a je známo svou odolností proti hnilobě. Jádrové dřevo je mírně odolné proti impregnačním látkám, ale bělové dřevo je propustné (impregnovatelné).


Využití:

Toto velmi atraktivní dřevo se používá na kvalitní nábytek, obklady a kulečníkové stoly. Ideální je pro interiérovou truhlařinu, na vybavení bank a obchodů a na zátěžové pulty. Je také oblíbené v soustružení na dekorativní držadla a rukojeti a v dřevosochařství a řezbářství. Je také vysoce ceněno v exteriérové truhlařině a na stavbu člunů. Dělají se z něj odolné a atraktivní domácí podlahy. Kmeny se krájejí na dekorativní dýhy na nábytek a obklady. Pterocarpus macrocarpus produkuje dřevo zvané Barma padauk, s hustotou 850kg/m³ a užívané ke stejným účelům.


Výskyt:

Tento strom roste pouze na Andamanech.