DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

PADOUK AMBOINA / NARRA (Pterocarpus indicus)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Leguminosae

Vzrůst:

Toto dřevo je - podle své barvy - známo také jako red narra nebo yellow narra (USA) a jako Solomons padauk nebo Paupa New Guinea rosewood. Dorůstá do výšky 40m, průměr mívá 2m.


Vzhled:

Světlé slámově zbarvené bělové dřevo je zřetelně odlišeno od cenného jádrového dřeva, které má zlatožlutou až cihlově červenou barvu. Red narra pochází z pomalu rostoucích, pokřivených stromů; dřevo z Luzonu, které je zpravidla těžší a tvrdší, je krvavě rudé. Dřevo mívá různé atraktivní typy kresby, která vzniká kombinací svazkového parenchymu a zásobních látek, a ze střídavě uloženého, příčného nebo nepravidelného vláknění pak vystupuje skvrnitá, houslová (fiddleback), vlnitá a spirálovitá kresba. Textura je většinou středně jemná.


Vlastnosti:

Po vysušení má narra hustotu průměrně 660kg/m³, ale tmavé dřevo je těžší. Dřevo schne poměrně pomalu, ale dobře; červené dřevo vyžaduje větší péči než žluté. Dřevo je při použití velmi tvarově stabilní a má ve všech kategoriích střední pevnost. Rovnovláknité dřevo lze snadno opracovávat ručně i strojně, břity nástrojů otupuje jen mírně. Nepravidelně uložené vlákno vyžaduje pro co nejlepší výsledek zmenšený úhel řezu. Spoje hřebíky a vruty drží bez problému, dřevo se lepí snadno a lze jej vyleštit do hladkého povrchu. Narra je odolná proti napadení houbami a hmyzem, je velmi trvanlivá a je špatně impregnovatelná.


Využití:

Narra se místně hojně používá k výrobě nábytku, v interiérové truhlařině, při stavbě lodí a k panelování. Vyrábí se z ní velmi kvalitní podlahová krytina. Mezi specifické druhy využití patří sochařství a řezbářství, pouzdra na vědecké nástroje, součásti hudebních nástrojů a sportovní vybavení. Je to ideální materiál pro soustružení všeho druhu. Krájí se na dekorativní dýhy pro nábytek a obložení. Obchodní název padouk amboina se vztahuje pouze na vysoce ceněné a atraktivní kořenicové dýhy.


Výskyt:

Narra roste v celé jižní a jihovýchodní Asii. V hojném množství roste na Filipínách na Luzonu, na Mindoru, na Palawanu a v Cotabatu.