DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

PADOUK AFRICKÝ (Pterocarpus soyauxii)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Leguminosae

Vzrůst:

Padouk africký dorůstá do výšky kolem 30m, průměr kmene činí 0,6-1m, má silné kořenové náběhy a rozdělený kmen. Je znám také jako camwood a barwood (Velká Británie).


Vzhled:

Čerstvé pořezané jádrové dřevo má velmi výraznou, živě krvavě rudou barvu, která se postupně mění na tmavě purpurovohnědou s červeným žíháním. Jádrové dřevo je ostře odděleno od slámově zbarveného bělového dřeva. Vlákno je přímé až spirálově střídavé a textura může být středně hrubá až velmi hrubá.


Vlastnosti:

Padouk africký má hustotu po proschnutí 640-800kg/m³, dobře schne a minimálně se deformuje. Dřevo je velmi těžké, má vysokou pevnost v ohybu a tlaku, střední tuhost a rázovou houževnatost; není vhodné pro ohýbání. Při použiti je výjimečně tvarově stabilní. Je dobře opracovatelné ručně i strojně, břity nástrojů otupuje jen mírně. Spoje hřebíky a vruty dobře drží, dřevo se snadno a dobře lepí, lze je dokončit do vysokého lesku. Je velmi trvanlivé a je proslulé svojí odolností proti hnilobě. Je středně impregnovatelné.


Využití:

Padouk africký je světově znám jako dřevo s širokou škálou zabarvení, ale je hojně používán také na nábytek a v interiérové truhlařině. Výborně se soustruží, používá se na střenky nožů a držadla nářadí a také na dekorativní předměty. Je velmi vhodný na sochařinu a řezbářství. Dalšími specifickými způsoby využití jsou elektrické instalace a vodováhy. Je to ideální dřevo na stavbu člunů. V Africe se používá na výrobu pádel a vesel a zemědělského nářadí. Jeho mimořádná odolnost proti oděru z něj dělá výborný materiál na vysokozátěžové podlahy, které navíc mají velice atraktivní vzhled; je vhodný pro velmi namáhané povrchy zvláště tam, kde je zavedeno podlahové topení, protože má vynikající rozměrovou stálost. Vybrané kmeny se krájejí na dekorativní dýhy na nábytek a obklady.


Výskyt:

Tento strom se vyskytuje v centrální a tropické západní Africe.