DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

PABUK (Nothofagus spp.)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Fagaceae

Vzrůst:

Pabuk dorůstá do výšky přibližně 30m a průměru kmene 0,6-1,5m. Zahrnuje tři druhy: Nothofagus menziesii, který je obchodně znám jako silver beech a southland beech, N. fusca, známý jako red beech, a N. truncata, známý jako hard beech a linker beech. Žádný z těchto druhů není pravý buk.


Vzhled:

Vnitřní jádrové dřevo má stejnoměrnou růžovohnědou barvu. Silver beech má úzké bělové dřevo a od pravého jádrového dřeva jej odděluje přechodová zóna lososově růžového falešného jádrového dřeva (komerčně považovaného za bělové dřevo). Je většinou rovnovláknité, někdy vlnité, s jemnou, pravidelnou texturou.


Vlastnosti:

Silver beech má v suchém stavu hustotu kolem 530-740kg/m³, red beech hustotu 700kg/m³ a hard beech 770kg/m³. Schne celkem snadno; má tendenci na koncích praskat, ale obecně platí, že riziko deformace je poměrně nízké. Při použití je mírně tvarově nestabilní. Tato dřeva mají střední pevnost v ohybu a tlaku, nízkou tuhost a rázovou houževnatost a dobré předpoklady pro ohýbání. Silver beech a red beech se snadno opracovávají ručně i strojně, kromě případů, kdy se při řezu na čtvrtky objeví nepravidelný průběh vláken; tehdy by měl být použit menší úhel řezu. Křemík obsažený v buňkách paprsků dřeva hard beech způsobuje silné otupení nástrojů. Tato dřeva se dobře moří a lepí a lze je do hladka leštit. Silver beech je málo trvanlivé dřevo, ale red beech a hard beech jsou obě trvanlivá. Jsou náchylná k poškození červotočem. Všechna dřeva jsou velmi špatně impregnovatelné.


Využití:

Tato dřeva se na Novém Zélandu používají na nábytek, v interiérové a exteriérové truhlařině a v modelářství. Jejich odolnost proti oděru z nich dělá materiál vhodný na domácí podlahy. Dobře se také soustruží na držadla nářadí, cívky, podpatky bot a kartáče a má i mnoho specifických způsobů využití, jako např. při stavbě lodí, v pozemním stavitelství, ve výrobě nádob na potraviny, máselniček, košů na prádlo a konstrukcí vozidel. Kmeny se loupou na překližku a krájejí na dekorativní dýhy na nábytek a obložení.


Výskyt:

Tato skupina stromů roste na Novém Zélandu.