DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

PABUK (Nothofagus cunningnamii)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Fagaceae

Vzrůst:

Pabuk dorůstá do výšky 30-40m, případně až 60m, má průměr kmene 0,6-1m. Je znám též jako myrtle beech, myrtle a Tasmanian beech, přitom to však není ani pravý buk (Fagus spp.), ani pravá myrta (Myrtus spp.).


Vzhled:

Růžově až červeně hnědé jádrové dřevo je odlišeno od úzkého bílého bělového dřeva proužkem výrazné přechodové barvy. Vlákno je rovné až lehce střídavě točité, často vlnité, s jemnou, stejnoměrnou texturou.


Vlastnosti:

Pabuk má hustotu po proschnutí průměrně 720kg/m³. Světlejší bělové dřevo schne rychleji a lépe, ale tmavé jádrové dřevo je náchylné k tvorbě kolapsu dřeva a trhlin a rychle se deformuje. Lze je kondicionovat v sušárně. Dřevo vykazuje menší tvarovou nestabilitu. Při použití má střední pevnost v ohybu a tuhost, vysokou pevnost v tlaku, nízkou rázovou houževnatost a je velmi vhodné pro ohýbání. Je ručně i strojně dobře opracovatelné, mírně otupuje řezné hrany nástrojů. Dobře drží spoje hřebíky a vruty, dobře se lepí, moří a lakuje. Jádrové dřevo je netrvanlivé a bělové dřevo je náchylné k poškození dřevokazným hmyzem, je však propustné (impregnovatelné).


Využití:

Toto velice univerzální dřevo je místně používáno k podobným účelům jako buk. Oblíbené je ve výrobě nábytku, v interiérové truhlařině a modelářství; je vhodné na podlahy a parkety v domácnostech. Soustruží se z něj rukojeti kartáčů, cívky a držadla, dále se používá na podpatky obuvi a schránky na potraviny, máselničky apod. Další způsoby využití zahrnují například konstrukce motorových vozidel a po impregnaci exteriérové konstrukce a zařízení, mosty a plošiny v docích. Loupe se na překližku a vrstvené desky a krájejí na dekorativní dýhy na nábytek a dveře.


Výskyt:

Toto australské dřevo, blízce příbuzné buku (Fagus spp.), jenž roste na severní polokouli, je domovem v Tasmánii a Victorii.