DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

OVANGKOL (Guibourtia ehie)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Leguminosae

Vzrůst:

Ovangkol je znám také jako amazoué a amazakoué (Pobřeží slonoviny) a jako ehie, anokye a hyeduanini (Ghana). Dosahuje výšky kolem 30m a průměru 0,8m.


Vzhled:

Jádrové dřevo je žlutohnědé až sytě čokoládové s šedavočernými úzkými žilkami. Střídavá točitost vláken, textura mírně hrubá.


Vlastnosti:

Průměrná hustota ovangkolu po vysušení činí 800kg/m³. Schne rychle a poměrně dobře. je však třeba dát pozor na silné sortimenty, aby nedocházelo ke kolapsu dřeva. Dřevo je tvarově středně nestabilní. Dřevo ovangkol má střední pevnost v ohybu a tlaku a střední rázovou houževnatost; i přes nízkou tuhost se špatně ohýbá a lze docílit ohnutí jen v mírném úhlu. Při řezu vykazuje mírný řezový odpor a vzhledem k obsahu křemíku mírně otupuje břity nástrojů, které by měly být velmi ostré. Řez by měl být pomalý a úhel zmenšený, zvláště u řezu na čtvrtky, aby se dřevo nezvedalo nebo se netrhalo vlákno. Spoje drží dobře, dřevo se bez problému lepí, moří a lakuje, lze jej výborně vyleštit. Jádrové dřevo je mírně trvanlivé a hůře impregnovatelné, ale bělové dřevo je propustné (impregnovatelné).


Využití:

Ovangkol je velmi atraktivní dřevo vhodné pro prvotřídní nábytek, interiérovou truhlařinu a dekorativní práce. Dělají se z něj podlahy a je používáno pro vybavení obchodů, kanceláří a bank. Výborně se soustruží, zejména na držadla a dekorativní předměty. Ovangkol se řeže na překližku a vybrané kusy se krájejí na dekorativní dýhy na nábytek, dveře a obložení.


Výskyt:

Tento vysoký strom roste v tropické západní Africe, hlavně v Pobřeží slonoviny a Ghaně. Ovangkol se vyváží také z jihu Nigérie a Gabonu.