DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

OŘEŠAK KRALOVSKÝ (Juglans regia)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Juglandaceae

Vzrůst:

Ořešák královský - známý podle země původu také jako Ancona, Black Sea, English, ltalian a Persian walnut - dosahuje v příznivých podmínkách výšky až 24-30m a průměru kmene 0,6-1,5m, s kmenem patrným do výšky 6m.


Vzhled:

Jádrové dřevo je obvykle šedohnědé, s nepravidelnými tmavě hnědými až černými žilkami, zvýrazněnými přirozeně vlnitým průběhem vláken. Toto dřevo s výraznou kresbou tvoří jádro výrazně odlišené od ostatního dřeva, a tento rys je nejvýraznější u italského nebo anglického ořešáku. Francouzský ořešák je ještě světlejší a více zbarvený do šeda, než ořešák anglický. Dřevo rovnovláknité a textura spíše hrubší.


Vlastnosti:

Dřevo má hustotu po vysušení průměrně 640kg/m³. Dobře schne, ale silnější materiál má sklon praskat. Při použití má střední tendenci sesychat. Má střední pevnost v ohybu a rázovou houževnatost, vysokou pevnost v tlaku a nízkou tuhost. Má velmi dobré předpoklady pro ohýbání. Dřevo se dobře opracovává ručně i strojně, dobře se lepí a lze jej úspěšně vyhlazovat a leštit. Jádrové dřevo je mírně trvanlivé. Bělové dřevo je náchylné k poškození červotočem. Na rozdíl od bělového dřeva je jádrové dřevo hůře impregnovatelné. V místech styku dřeva se železnými předměty se ve vlhku mohou tvořit černomodré skvrny.


Využití:

Toto krásné dřevo se už od 17. století používá na prvotřídní nábytek, v interiérové truhlařině a na vybavení a zařízení bank, kanceláří a obchodů. Je oblíbeným materiálem na výrobu atraktivních pažeb pušek a na všechny druhy sportovního nářadí. Velké oblibě se těší v řezbářství, dřevosochařství a soustružení a na vlysy a krycí lišty a desky v luxusních autech. Vysoce dekorativní kořenicové dýhy se zpracovávají na překližky, dveře a obložení.


Výskyt:

Ořešák královský má původ v pohoří Karpat ve východní Evropě, často ale roste dále na východ přes Malou Asii až po Himálaj a Linu. Komerčně nejvyužívanější je dnes dřevo z Francie, Itálie, Turecka a Balkánu.