DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

OŘEŠAK ČERNÝ (Juglans nigra)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Juglandaceae

Vzrůst:

Juglans nigra je jedním z 10 druhů ořešáků. Je znám také jako American walnut a Virginia walnut (Velká Británie), canaletto, black hickory nut a walnut tree (USA) a Canadian walnut (Kanada a USA). V příznivých podmínkách dorůstá do výšky 30-45m, s průměrem 1,2-1,8m a s rovným, hladkým kmenem. Příbuzné druhy zahrnují jihoamerický J. neotropica, J. columbiensis a J. australis (zvaný v USA a Velké Británii Peruvian walnut),


Vzhled:

Bělové dřevo je téměř bílé (zašedlé), zatímco atraktivní jádrové dřevo je světle hnědé a postupně přechází do syté, tmavě čokoládové hnědi, často s purpurovým žíháním. Obvykle je rovnovláknité, příležitostně vlnité. Textura je spíše hrubší, ale pravidelná.


Vlastnosti:

Ořešák černý je těžké dřevo, po vysušení má hustotu 640kg/m³. Musí být sušeno opatrně, aby nedošlo k popraskání a deformaci sortimentů, ale jakmile je suché, tvarově je velmi stabilní. Má střední hustotu, mírnou pevnost v ohybu a tlaku, nízkou tuhost a rázovou houževnatost. Má dobré předpoklady pro ohýbání. Dobře se opracovává ručně i strojně a s malým otupováním řezných hran. Dobře drží spoje hřebíky a vruty a s úspěchem ho lze lepit. Pracovat s ním je potěšení; snadno se moří a lakuje a lze je krásně vyplnit plniči pórů a vyleštit. Je velmi trvanlivé. Bělové dřevo je náchylné k poškození dřevokazným hmyzem. Jádrové dřevo je hůře impregnovatelné, ale bělové dřevo je propustné (impregnovatelné).


Využití:

Ořešák černý a jeho jihoameričtí příbuzní jsou hojně používány na pažby zbraní, špičkový nábytek a interiérové úpravy při stavbě člunů, v soustružení, řezbářství i dřevosochařství. Je to jeden z hlavních materiálů na výrobu překližek a vybrané kmeny se krájejí na dekorativní dýhy určené na nábytek a obklady.


Výskyt:

Ořešák černý je hojně rozšířen po Severní Americe, od jihu Ontaria v Kanadě dolů do Texasu a na východ od Maine po Floridu. Příbuzné druhy se vyskytují v Jižní Americe, konkrétně v Peru, Kolumbii, Ekvádoru, Venezuele, Argentině a Mexiku.