DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

OŘECH AUSTRALSKÝ (Endiandra palmerstonii)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Lauraceae

Vzrůst:

Ořech australský, známý též pod názvem Queensland walnut, walnut bean a oriental wood, dorůstá do výšky 37-43m a průměru 1,8m, Kmen bez větví dosahuje 24m.


Vzhled:

Dřevo australského ořechu je až nápadně podobné dřevu ořešáku královského (Juglans regia), má však ještě výrazněji pruhovanou kresbu. Narůžovělé bělové dřevo je poměrně úzké a jádrové dřevo mívá různou barvu, od světle po středně hnědou, často až tmavě hnědou, s růžovým, šedozeleným nebo fialovočerným pruhováním. Vlákna vlnitá nebo točitá, kresba na řezu na čtvrtky páskovaná, textura středně hrubá.


Vlastnosti:

Toto dřevo má hustotu po vysušení 670kg/m³. Na vzduchu schne dost rychle, má tendenci na koncích praskat; v sušárnách rychle schne v tenčích fošnách, aniž by praskalo, ale má tendenci se deformovat; určité deformace jsou tedy pravděpodobné. Silnější fošny mají sklon tvořit trhliny, pokud nejsou nařezány na čtvrtky. Při použití vykazuje dřevo mírnou tvarovou nestabilitu. Toto těžké dřevo má střední pevnost v ohybu a rázovou houževnatost, nízkou tuhost, vysokou odolnost proti tlaku a má mírné předpoklady k ohýbání. V dřeňových paprscích se někdy nacházejí krystalické shluky křemíku. Výsledkem je dost obtížná opracovatelnost; dřevo je třeba řezat na pile se zahnutými zuby a s velkou rychlostí otáček, aby bylo eliminováno silné otupení řezných ploch křemíkem. Lepené spoje drží uspokojivě. Dřevo lze dobře mořit a lakovat a lze docílit hladkého lesklého povrchu. Jádrové dřevo není trvanlivé a je hůře impregnovatelné; bělové dřevo je propustné (impregnovatelné).


Využití:

Toto dřevo má vysoké izolační schopnosti a užívá se pro vybavení obchodů, kanceláří, bank, na prvotřídní nábytek, interiérovou truhlařinu a mnoho typů dekorativního zpracováni. Jako podlahová krytina je středně odolné. Výřezy se loupají na dýhu pro výrobu překližky a vybrané výřezy se krájí na vysoce atraktivní pruhované dýhy určené k obkladům nábytku a stěn.


Výskyt:

Tento mohutný australský strom, který ve skutečnosti nepatři mezi ořešáky (Juglans spp.), hojně roste v severním Queenslandu.