DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

OLIVA (Olea spp.)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Oleaceae

Vzrůst:

Olivovník Olea europaea, pěstovaný ve Středomoří pro své jedlé plody a olivový olej, obvykle bývá malého a pokrouceného vzrůstu. Komerčně užitné olivové dřevo pochází z Afriky a zahrnuje druhy O. hochstetteri, produkující dřevo African olive, v Keni známé jako musheragi, a O. welwitschii (Knobl.) Gilg. a Schellenb., které produkuje v Tanzanii dřevo loliondo a v Keni elgon olive. Tyto stromy dorůstají do výšky 24m, jsou silně pokroucené a mají průměr kmene 0,5-0,8m.


Vzhled:

Bělové dřevo je světle krémově žluté a vcelku nenápadné, ale jádrové dřevo má světle hnědé pozadí a na něm středně až tmavě hnědé a načernalé žíhání. Vlákna jsou rovná až točitá a textura je velmi jemná a pravidelná.


Vlastnosti:

O. hochstetteri má v suchém stavu hustotu průměrně 880kg/m³ a O. welwirschii 800kg/m³. Jejich dřevo je spíše křehčí; je vhodné je sušit pomalu, na vzduchu, a to zvláště proto, že u silnějších kusů při rychlém sušení může docházet ke kolapsu dřeva a tvorbě trhlin. V sušárně jej lze sušit úspěšně. Je značně tvarově nestabilní. Toto dřevo má vynikající pevnost ve všech kategoriích. Bělové dřevo je možné ohýbat pod malým úhlem, ale vzhledem k ronění pryskyřice je olivové dřevo klasifikováno jen jako mírně vhodné k ohýbání. Dřevo je spíše hůře opracovatelné, protože se vyskytuje točitý průběh vláken. Při řezu se také projevuje vysoký řezný odpor, dřevo málo otupuje řezné nástroje. Dobře se lepí a lze jej povrchově upravit do vysokého lesku. Jádrové dřevo je mírně trvanlivé a je špatně impregnovatelné, bělové dřevo je však propustné (impregnovatelné).


Využití:

Toto velmi atraktivní dřevo je odolné proti oděru, a proto je z něho vynikající podlahová krytina pro veřejné budovy. Olivové dřevo se používá na nábytek a obložení a je ideální pro soustružení držadel nářadí, dekorativních úchytů a misek. Olivové dřevo je oblíbené v sochařství a řezbářství a kmeny se krájejí na dekorativní dýhy.


Výskyt:

Ve Středomoří jsou olivovníky pěstovány především pro plody a olej. Komerčně užitné dřevo pochází z Keni, Tanzanie a Ugandy.