DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

OKOUMÉ (Aucoumea klaineana)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Burseraceae

Vzrůst:

Okoumé se z Afriky vyváží více než jakéhokoli jiného druhu dřeva. Aucoumea klaineana je známa pod celou řadu různých názvů: gabon, okoum a angouma (Gabon), combogala (Kongo) a mofoumou a n'qoumi (Rovníková Guinea). Dorůstá do výšky okolo 60m a má mírně zakřivený, ale hladký válcovitý kmen o průměru 1-2rn.


Vzhled:

Jádrové dřevo je lehce narůžovělé, na světle získává růžovo-hnědý odstín. Obvykle má přímá vlákna (někdy střídavá točitost nebo mírná vlnitost) a při řezu na čtvrtky vykazuje krásné proužkování. Okoumé má střední, stejnoměrnou, hladkou texturu s atraktivním přirozeným leskem.


Vlastnosti:

Okoumé je křehké dřevo s nízkou hustotou, v čerstvém stavu 370-560kg/m³, po vysušení průměrně 430kg/m³. Schne celkem rychle, bez větších problémů a deformací a při použití vykazuje střední tvarovou stálost. Má nízkou pevnost v ohybu, velmi nízkou tuhost, střední pevnost v tlaku a špatně se ohýbá. Obecně se jedná o křehké dřevo, které není ani trvanlivé, ani odolné proti abiotickým faktorům, ale protože se většinou užívá v interiéru, nejsou tyto nedostatky nijak kritické. Ačkoli je celkem dobře opracovatelné jak strojně, tak ručně, je poněkud hrubší a obsah křemíku v dřevu může způsobovat mírné až výrazné otupení nástrojů. Textura dřeva nejlépe vynikne na radiálním řezu. Bez problému lze toto dřevo spojovat hřebíky a lepit. Lze jej upravovat do vysokého lesku, pokud je povrch dobře obroušen. Bělové dřevo snadno podléhá dřevokaznému hmyzu. Dřevo není trvanlivé a je hůře impregnovatelné.


Využití:

Toto velmi důležité dřevo je většinou zpracováváno loupáním na konstrukční dýhy pro výrobny překližky a laminovaných desek a panelů, které se používají na hladké dveře, kazety a obklady. Masivní dřevo se používá na nákližky, obklady a lišty jako náhrada za mahagon a na vnitřní rámy nábytku. Používá se také na krabice na doutníky a sportovní nářadí. Vybrané kmeny jsou krájeny na mramorované a pruhované dekorativní dýhy na kazety, obklady a podobně.


Výskyt:

Tento vzrostlý strom roste převážně v Rovníkové Gulneji, Gabonu a Kongu.