DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

OBECHE (Triplochiton scleroxylon)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Triplochitonaceae

Vzrůst:

Druh Tryplochiton scleroxylon je v oblasti původu, v západní Africe, znám pod celou řadou jmen: arere (Nigérie), wawa (Ghana). samba (Pobřeží slonoviny) a ayous (Kamerun a Zair). Dosahuje výšky mezi 45 a 55m a průměru kolem 1-1.5m; kmen je patrný do výšky 24m.


Vzhled:

Mezi jádrovým a bělovým dřevem není téměř žádný rozdíl, obě mají krémově žlutou až slámově žlutou barvu. Vláknění je střídavě točité, na radiálním řezu je vidět pruhováni a textura je mírně hrubší, ale souměrná. Dřevo má krásný přirozený lesk.


Vlastnosti:

Obeche má po vysušení hustotu 390kg/m³. Schne velmi rychle a snadno, nemá sklon praskat ani se trhat, ačkoli jisté nepatrné deformace se občas mohou vyskytnout. Při používání je mírně tvarově nestabilní. Má nízkou pevnost v ohybu a tlaku, velmi nízkou tuhost a rázovou houževnatost a slabší předpoklady pro ohýbání. Je dobře opracovatelné jak ručně, tak strojně a břity otupuje jen lehce. Doporučuje se použít ostré břity a snížit úhel řezu. Do dřeva lze snadno zatloukat hřebíky, takto utvořené spoje však špatně drží. Lze jej dobře lepit, ale je třeba dobře vyplnit povrchovou plochu, aby jej bylo možné dohladka vyleštit. Toto netrvanlivé dřevo má sklon ve styku se železnými součástkami ve vlhkém prostředí tvořit modré skvrny. Bělové dřevo je náchylné k poškození dřevokazným hmyzem. Jádrové dřevo snadno podléhá zkáze a je hůře impregnovatelné, ale bělové dřevo je propustné (impregnovatelné).


Využití:

Obeche je používáno v případech, kdy není podstatná trvanlivost a pevnost dřeva, k výrobě světlého nábytku, interiérového zábradlí, postranic a lemů zásuvek, rámových konstrukcí skříní a prádelníků, v interiérové truhlařině, k výrobě ozdobných lišt a deskových ozvučnic varhan a v modelářství. Soustruží se a dělají se z něj stavební dýhy a dýhy pro výrobu překližky a krájí se na dekorativní dýhy. Dřevo obeche s modrými skvrnami je vyhledáváno řemeslníky zabývajícími se tvorbou intarzií.


Výskyt:

Tento strom se vyskytuje po celé západní Africe včetně Nigérie, Ghany, Pobřeží slonoviny, Kamerunu a Zairu.