DŘEVO

Spirit Of Angmar & BithynieVlastnosti:
 80%
 60%
 40%
 20%
 0%

Rázová houževnatost ukazuje míru tuhostí dřeva. Popisuje, jak je dřevo odolné proti dynamickému zatíženi.


Tuhost ukazuje míru pružnosti dřeva. Bývá posuzována ve spojitosti s pevnosti v ohybu.Hustota je posuzována jako specifická hustota, poměr hustoty dřeva proti hustotě vody.Opracovatelnost popisuje míru obtížnosti zpracování dřeva a to, zda má či nemá výrazný vliv na otupení nářadí.


Pevnost v ohybu je označována také jako maximální pevnost v ohybu. Na oba protilehlé konce dřevěné desky je působeno Silou, dokud nedojde k porušení ve směru vláken.


Pevnost v tlaku je schopnost dřeva vydržet tlak, působící bočně a je klíčovou charakteristikou zkoumanou hlavně u dřeva užívaného pro krátké sloupky a podpěry

MUTENYE (Guibourtia arnoldiana)

Oddělení:
Listnaté dřevo

Čeleď:
Leguminosae

Vzrůst:

Guibourtio arnoldiana, známá pod názvy mozambique, mutenye a mbenge, byla pojmenována po francouzském botanikovi Guibourtovi a Arnoldovu arboretu v Bostonu. Není to ideální strom k těžbě dřeva, protože kmen bývá jen zřídka hladký a rovný tak, aby poskytoval dlouhé řezivo, navíc stěží dorůstá výše než do 27m a průměr jeho kmene nečiní víc než 0,5-0,8m.


Vzhled:

Mutenye má nestálou barvu, v některých rysech se podobá evropskému ořešáku (Juglans regia); má středně čokoládovou barvu s proužky nazlátle žlutými či růžovými a s tmavými, černými liniemi. Má ovšem fantastickou kresbu a je na pohled velmi atraktivní.


Vlastnosti:

Má jemnou, stejnoměrnou texturu a je velmi tvrdé a těžké. Díky točitému průběhu vláken je obtížněji zpracovatelné. Tak jako se různí jeho barva a kresba, různí se i jeho hustota, obvykle se pohybuje mezi 480-780kg/m³, ale je alespoň velmi tvarově stabilní. Schne pomalu, ale dobře. Přestože mutenye není tak trvanlivé jako jeho blízký příbuzný, bubinga (G. Demeusii). je jeho trvanlivost dostačující. Dřevo však není vhodné pro ohýbání, protože má příliš nepravidelný průběh vláken a dřevo při ohýbání praská.


Využití:

Přestože mutenye není příliš snadno opracovatelné strojem, jeho tvrdost z něj činí ideální materiál na podlahy a jeho extravagantní kresba mu zase získala oblibu u soustružníků a výrobců nábytku. Rovněž se krájí na dekorativní dýhy.


Výskyt:

Oblast výskytu mutenye je relativně malá; roste v západní Africe, především v Kamerunu, Kongu a Guineji.